چرا تحصیل در یونان ؟

اگر شما قصد ادامه تحصیل در کشور یونان را دارید، باید بدانید که این کشور به عنوان مهد دانشگاهی در نظر گرفته می شود. تحصیل در یونان در بیشتر رشته ها و مقطع ها رایگان است و درس ها به دو زبان یونانی و انگلیسی ارائه می شوند. بنابراین زبان مورد نیاز برای تحصیل در یونان انگلیسی و یونانی می باشد، بدین جهت یونان مقصد تعداد زیادی از افراد جهت ادامه تحصیل در دانشگاه معتبر و پیشرفته است.  مهاجرت به یونان از راه های دریافت ویزای سرمایه گذاری، کار و تحصیل در یونان می باشد، بنابراین دریافت اقامت یونان از راه سرمایه گذاری ، کار و تحصیل عملی می شود. در ادامه با کشور یونان و مزایای تحصیل در یونان بیشتر آشنا می شویم.

چرا تحصیل در یونان – آشنایی با کشور یونان

کشور یونان در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان قرار دارد. کشور یونان به دریای اژه و دریای یونان نزدیک است و محل به هم رسیدن آسیا، اروپا و آفریقا است و همچنین از شمال در همسایگی با آلبانی، مقدونیه و بلغارستان و از شرق در همسایگی ترکیه است. یونان از تمدن‌های بزرگ و قدیمی است و در زمینه‌های زیادی مانند فلسفه، ادبیات، علوم سیاسی و … معروف است. پایتخت و بزرگترین شهر آن، آتن است. این کشور ۶۰۰۰ جزیره دارد و تعداد زیادی از آن ها قابلیت را دارا زندگی هستند که به بسیاری از ثروتمندان جهان فروخته شده‌اند. شعار این کشور -آزادی یا مرگ- است و به دموکراسی توجه زیادی دارند. همچنین اقتصاد یونان پس از کره جنوبی در بین کشورهای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در رتبه دوم جای دارد. اقتصاد یونان خیلی قوی است و سهم زیادی از آن از صنعت گردشگری به‌دست می‌آید.

تئاتر در یونان باستان دارای اهمیت خاصی بوده است و به این دلیل که خاستگاه ادبیات نمایشی و مهد کمدی و تراژدی می باشد از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین یونان به جهت بازی‌های المپیک و مسابقات المپیک بسیار مورد استقبال ورزشکاران و ورزش دوستان قرار دارد. بازی‌های المپیک برای نخستین بار در سال ۷۷۶ قبل از میلاد در یونان شروع شده و این کشور تا حال حاضر دو بار میزبان مسابقات المپیک نوین هم بوده است.

چرا تحصیل در یونان ؟

 • موقعیت سیاسی جغرافیایی یونان در جنوب شرق اروپا دارای اهمیت زیادی می باشد و به عنوان دروازه ای به سوی اروپا بسیار مورد توجه قرار گرفته است .
 • شرکت های چند ملیتی بسیاری در بخش گردشگری و تحصیل در یونان سرمایه گذاری کرده اند . درصد زیادی از استخدام ها در این شرکت ها را بیشتر فارغ التحصیلانی که شرایط درسی خوبی را داشته اند در بر می گیرند.
 • دانشگاه های یونان با اکثر دانشگاه های اروپا در ارتباط هستند و از این نظر تبادل استاد و دانشجو دارند و با توجه به شرایط کشور یونان هم اکنون برای ادامه تحصیل در یونان پرطرفدار می باشد.
 • زبان تدریس در دانشگاه های این کشور هم به زبان یونانی و هم به زبان انگلیسی می باشد،که به انتخاب متقاضی و رشته مورد نظر بستگی دارد .
 • پذیرش در دوره های کارشناسی و آموزش تا کنون به صورت رایگان بوده است، به جز دوره های خاص همانند MBAS
 • اتباع خارجی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا که قصد ادامه تحصیل در کشور یونان را دارند باید برای به دریافت ویزای دانشجویی (نوع D) از یک کنسولگری یونانی اقدام کنند. ویزای صادر شده ویزای شینگن است که امکان سفر به تمامی کشورهای عضو شنگن را فراهم می کند.

چرا تحصیل در یونان – مزایای تحصیل در یونان

سفر به یونان نه تنها برای تحصیل در یونان بلکه برای کسب تجربه‌های بسیار نیز موثر باشد. همچنین بسیاری از شهرهای این کشور از جمله آتن از شهرهای مهم برای جذب دانشجو هستند و می‌توانید با سفر به این شهرها با دانشجویانی که از نقاط مختلف جهان با فرهنگ‌های متفاوت می‌آیند بیشتر آشنا شوید. در ادامه برخی دیگر از مزایای تحصیل در یونان اشاره می کنیم.

چرا تحصیل در یونان –  تحصیل در دانشگاه‌های برتر یونان

یونان دارای ۲۴ دانشگاه و ۱۶ دانشگاه فنی است و این دانشگاه‌ها عضو دانشگاه‌های برتر اتحادیه اروپا هستند. برخی از دانشگاه‌های مهم یونان که در سال ۲۰۱۷ در رده‌بندی دانشگا‌های برتر دنیا قرار گرفته‌اند، دانشگاه کرت، دانشگاه پاتراس، دانشگاه اقتصاد و بازرگانی، دانشگاه ارسطو تسالونیکی و دانشگاه ایوانینا هستند.

چرا تحصیل در یونان – تحصیل رایگان و زندگی مقرون به صرفه

برای دانشگاه‌های دولتی در یونان معمولا هزینه‌ای دریافت نمی‌شود. همچنین شرایطی برای هر دانشگاه وجود دارد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید. مثلا برخی کتاب‌های بزرگ و منبع که بسیار ارزشمند هستند و تهیه آن برای دانشجویان دشوار است، قرض داده می‌شود. همچنین برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان شرایطی از‌جمله خوابگاه و غذا فراهم می‌کنند که در این مورد می‌توان به دانشگاه تسالونیکی اشاره کرد. این دانشگاه، روزانه به دانشجویان دو وعده غذای گرم می‌دهد.

چرا تحصیل در یونان – دروس و موضوعات یونان را در یونان مطالعه کنید

بهترین انتخاب و درست‌ترین راه برای افرادی که خواهان تحصیل هستند، این است که دروس مربوط به یونان را در یونان مطالعه کنند. اگر فلسفه می‌خوانید، کدام گزینه می‌تواند بهتر از این باشد که شما آن را در مهد فلسفه و خانه بزرگانی مانند سقراط، افلاطون و ارسطو مورد مطالعه قرار دهید؟

کسانی که در یونان به تحصیل معماری می‌پردازند می‌توانند از منابعی مثل آکروپلیس و المپیا و پارتنون الهام بگیرید. برای افرادی که در رشته‌های سیاست و تاریخ هستند نیز تحصیل در یونان مهد دموکراسی می‌تواند تجربه‌ای ناب باشد. تحصیل در یونان در رشته‌های علوم، پزشکی، ریاضی و فیزیک نیز می‌تواند پیشینه و پشتوانه‌ای قوی در دانشجویان ایجاد کند.

چرا تحصیل در یونان – میراث جهانی هیجان انگیز را ببینید و از سواحل زیبای آن لذت ببرید

یونان یک مقصد توریستی بسیار جذاب است و حقیقت این است که شما هیچ‌گاه در یونان خسته نخواهید شد. آب و هوای مدیترانه‌ای، اماکن تاریخی بزرگ، سواحل زیبا و دیدنی، غذاهای خوشمزه، زندگی شبانه پر رونق و خاموش نشدنی، هزینه‌های بسیار پایین، از نکاتی است که مدام شما را به سمت خود می‌کشد و از لذت زندگی در آن دست نخواهید کشید.

کافی است کمی به تاریخ علاقه داشته باشید، بنابراین هیچ گاه بی‌کار نخواهید شد و بار‌ها و بار‌ها به دیدن معابد عظیم و مراکز مهم تاریخی و سیاسی آن خواهید رفت. این زیبایی‌ها در کنار تجملات قصر‌های عظیم تاریخی، به شما این امکان را می‌دهد که حتی اگر علاقه‌ای به باستان‌شناسی ندارید به طور ناخودآگاه جذب این سرزمین شوید و پشیمان نشوید.

چرا تحصیل در یونان –  غذا‌ها و نوشیدنی‌های متنوع

هر زمان که شما به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، سعی می‌کنید غذا‌های جدید و متنوع و محلی آن سرزمین را امتحان کنید. یونان یکی از قدیمی‌ترین کشورها در مبحث غذا است. فتا، ژیروسکوپ‌های معروف، زیتون‌های یونانی و … عمری طولانی دارند و امتحان خود را پس داده‌اند و از نقاط مختلف دنیا برای تست آن‌ها به یونان می‌روند. غذا‌های یونانی نه تنها سالم هستند، بلکه خوشمزه و لذیذ نیز هستند.

چرا تحصیل در یونان – مهمان‌نوازی و وفاداری یونانیان

یونانی‌ها از وفاداری قدردانی می‌کنند و به آن به‌عنوان یک هدیه الهی توجه می‌کنند. این مردم خود از وفاداری دم می‌زنند و شما هیچ خدمه و یا کارگر ناراضی از خانواده‌ای که سال‌ها برای آن کار کرده‌ است را نخواهید دید. همچنین اگر شما به رستورانی به‌طور مداوم بروید و یا از مرکز خریدی به صورت ثابت خریداری کنید، به رسم احترام به وفاداری شما، به شیوه‌ای خاص به شما احترام می‌گزارند و از صمیم قلب از شما پذیرایی می‌کنند. گاهی تخفیف‌های بسیاری به شما می‌دهند و گاه شما را مهمان می‌‌کنند. همچنین ممکن است از شما عکس بگیرند و یا شما را دوست خود بخوانند.

چرا تحصیل در یونان –  آب‌ و هوای گرم و مدیترانه‌ای

با توجه به موقعیت جغرافیایی، یونان از آب و هوای نسبتا گرمی برخوردار است و در طول زمستان ممکن است به ندرت شاهد بارش برف در این کشور باشید. همچنین دمای هوا به ندرت زیر صفر می‌رسد و اصولا سرما نمی‌تواند مانع فعالیت‌های اجتماعی و روزانه در یونان شود. به همین دلیل است که یونان را با نام سرزمین همیشه بیدار می‌شناسند. هیچ چیز نمی‌تواند کسانی را که قصد ادامه تحصیل در یونان دارند را از دیدن مکان‌ها تاریخی هیجان انگیز منع کند و این خود قطعا یک مزیت بی‌نظیر است.

چرا تحصیل در یونان – سیستم آموزشی یونان

در یونان مراکز دانشگاهی خصوصی وجود ندارد و تمام سیستم آموزشی زیر نظر دولت است. برخی معتقدند که این امر موجب عقب ماندگی در سیستم آموزشی یونان شده است اما کافیست در برخی امور کمی توجه کنید. اگر شما دانشجوی باستان شناسی و یا تاریخ باشید با ویژگی‌ خاصی در دانشگاه‌های یونان مواجه خواهید شد که شما را شگفت زده می‌کند و قطعا در هیچ جای دنیا مشابه آن را نخواهید دید.

همچنین سیستم آموزشی همانند دیگر کشورهای اروپا بسیار دقیق و نظام‌مند است. تحصیلات ابتدایی و متوسطه به مدت ۱۲ سال است و برای تمام افراد اجباری است. سپس به سطح اول، دوم و سوم دانشگاه تقسیم می‌شوند.

چرا تحصیل در یونان – زبان تحصیل در یونان

زبان مورد تایید در یونان برای تحصیل فقط زبان یونانی است که آن هم با گذراندن دوره این زبان تحت نظر مدارس همین کشور و یا آزمون ورودی برای تایید این امر می‌تواند صورت گیرد. البته در برخی از دانشگاه ها زبان انگلیسی نیز غالب می باشد. اگر برای تحصیل در یونان به دانشگاه‌های خصوصی می‌روید، باید مدرک معتبر آزمون TOFEL و یا IELTS را داشته باشید.

چرا تحصیل در یونان – ویزای تحصیلی برای یونان

اغلب دانشجویان عضو اتحادیه اروپا برای ورود به یونان برای تحصیل نیاز به ویزا ندارند. دیگر دانشجویان برای رفتن به یونان و گرفتن ویزا، نیاز به مدارکی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • گذرنامه معتبر که تا ۳ ماه منقضی نشود و حداقل یک صفحه خالی داشته باشد.
 • فرم درخواست تکمیل شده برای تحصیل و ارائه آن.
 • یک عکس پاسپورت رنگی.
 • کپی برنامه سفر خود با برنامه رزرو و تایید شده از طرف دانشگاه.
 • بلیت معتبر و یا سایر مدارک ترخیصی.
 • اثبات مولفه‌های مالی برای حمایت از خود در طول اقامت.
 • اثبات پوشش بیمه درمانی.

زندگی و تحصیل در یونان یک تجربه بی‌نظیر می باشد. پس اگر برای تحصیل به یونان بروید، آن را با شناخت مردم و فرهنگ بی‌مثالشان کامل کنید. تحصیل دریونان و در کل هر کشوری نیاز به شناخت کامل شرایط زندگی و تحصیلی در َآن کشور دارد. در این مقاله سعی شده بعضی از شرایط تحصیل در یونان را بررسی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست