ویزای تحصیلی گرجستان

کشور گرجستان کشوری فوق العاده زیبا با تمدنی دیرینه است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است و بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. اوراسیایی بودن این کشور موقعیت بخصوصی به آن داده است. دولت این کشور سعی دارد به اتحادیه اروپا بپیوندد و این یکی از دلایل مهمی است که دانشجویان برای تحصیل در گرجستان و کار در این کشور بسیار مشتاق هستند. یکی دیگر از عواملی که تحصیل در گرجستان را برای متقاضیان تحصیل جذاب میکند، هزینه پایین زندگی و تحصیل در این کشور است. در ادامه می خواهیم به شرایط تحصیل و دریافت ویزای تحصیلی گرجستان بپردازیم.

ویزای تحصیلی گرجستان – تحصیل در گرجستان (سنین پایین تر از ۱۸ سال)

کودکان در کشور گرجستان از سن ۶ سالگی به مدرسه می روند. دانش آموزان باید یک دوره تحصیلی از ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی را بگذرانند. بعد وارد دوره سه ساله میشوند که از ۱۳سالگی شروع می شود و تا ۱۵سالگی ادامه پیدا می کند.  همچنین دوره متوسطه در گرجستان ۳ ساله است.

ویزای تحصیلی گرجستان تحصیل در قطع لیسانس در گرجستان

تحصیل در مقطع دانشگاهی در  گرجستان در ۲ نوع دانشگاه انجام می شود: دولتی و خصوصی

دانشگاه دولتی فقط برای شهروندان گرجستان است و دانشگاه خصوصی برای دانشجویان خارجی است و آنها باید شهریه پرداخت کنند. زبان آموزش بیشتر رشته ها و دانشگاه های گرجستان گرجی و تعدادی هم روسی و انگلیسی است. تمام کردن مقطع کارشناسی در دانشگاه های گرجستان ، ۴سال طول می کشد و مبلغ لازم برای پرداخت شهریه های دانشگاه، حدودا ۳۰۰۰یورو در سال است که دانشجویان می توانند به صورت پاره وقت در این کشور کار کنند و هزینه های زندگی و تحصیل خود را پرداخت کنند. افرادی که دارای مدرک دیپلم و ریز نمرات هستند، میتوانند برای اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی گرجستان اقدام کنند.

ویزای تحصیلی گرجستان – تحصیل درمقطع فوق لیسانس در گرجستان

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در گرجستان حدود یک سال و نیم طول می کشد و هزینه های تحصیل حدودا ۳۰۰۰ تا۴۰۰۰ یورو است. دانشجویانی که مدرک لیسانس دارند می توانند برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان اقدام کنند. همچنین این دانشجویان می توانند در کنار تحصیل خود ، به صورت پاره وقت با کار دانشجویی هزینه های تحصیل زندگی خود را تا حدودی تامین کنند.

ویزای تحصیلی گرجستان – تحصیل در مقطع دکترا در گرجستان

تحصیل در در دوره دکترا در کشور گرجستان بسته به نوع دانشگاه و رشته حدود ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. دانشجویانی که مدرک زبان آیلتس دارند، لازم نیست آزمون زبان بدهند. تحصیل در دوره دکترا در این کشور، هم به شکل پرداخت شهریه دانشگاه ممکن است و هم دانشجویان می توانند بورس شوند. اما در نظر داشته باشید که بورسیه شدن برای دوره دکترا به شرایط عالی در رزومه و سوابق تحصیلی شخص متقاضی مثل تالیف کتاب ، داشتن مقالات بین المللی ، نمرات بالا ، داشتن مدرک زبان آیلتس با نمره عالی نیازمند است.

دانشجویان پس از دریافت ویزای تحصیلی گرجستان و آغار تحصیل در مقطع دکترا ، میتوانند به صورت پاره وقت کار کنند. البته باید بدانید که تحصیل در گرجستان و اروپا در مقطع دکترا ، عملا شغل محسوب میشود!

ویزای تحصیلی گرجستان – شرایط دریافت ویزای تحصیلی گرجستان

بسته به هدف سفر شما به گرجستان، ویزاهای مختلفی وجود دارد. سیاست ویزای گرجستان نسبتا لیبرال است و به شهروندان ۹۸ کشور اجازه ورود، اقامت، کار و تحصیل را می دهد. علاوه بر این، دولت گرجستان لیستی از ۵۰ کشور را تصویب کرده است که صاحبان اقامت می توانند بدون یک ویزا برای مدت مناسب و تحت شرایط مناسب وارد کشور گرجستان شوند. درباره ی ویزای تحصیلی گرجستان می توان گفت که بیش از ۱۰،۰۰۰ دانشجو از سرتاسر دنیا درحال تحصیل در کشور گرجستان هستند.

دانشجویان خارجی در دانشگاه گرجستان اولویت اصلی سیاست های آموزشی کشور خود را دنبال می کنند و هدف آن ها رسیدن به بالاترین و بهترین استانداردهای آموزشی اروپایی است. دانشگاه دارای برنامه های صدور گواهینامه عالی برای شهروندان محلی و خارجی است. تعداد زیادی از دانشگاه ها و کالج ها، برنامه ها و رویدادها را برای دانشجویان جدید سازماندهی می کنند تا به آنها کمک کنند دوستان جدید پیدا کنند و با محیط زیست آشنا شوند. همچنین در گرجستان می توان برای دوره های یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی اقدام کرد که این دوره ها ۹ ماهه می باشند و هزینه آن ۶۰۰۰ یورو است.

ویزای تحصیلی گرجستان معمولا ویزای نوع C است و حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد برای متقاضیان تحصیل در گرجستان جهت انجام مذاکرات اولیه با دانشگاه، توسط سفارت گرجستان در تهران صادر می شود.

نکته مهمی که در اینجا لازم است ذکر شود این است که در صورت تمدید کارت اقامت گرجستان به مدت شش سال، در سال بعد فرد متقاضی می تواند جهت اخذ پاسپورت گرجستان و شهروندی این کشور اقدام کند، ولی در مورد دانشجویان این مساله صدق نمی کند یعنی اگر دانشجویی به مدت شش سال کارت اقامت گرجستان را تمدید کند نمی تواند در سال هفتم تقاضای پاسپورت و شهروندی گرجستان کند و این قانون فقط برای کسانی است که یا در گرجستان کار می کنند و اقامت کاری می گیرند و یا شرکتی در گرجستان ثبت کرده اند و کار و تجارت می کنند.

ویزای تحصیلی گرجستان – مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان

مدارک لازم برای دریافت ویزای تحصیلی گرجستان به شرح زیر است :

  • نامه پذیرش / ارائه نامه از دانشگاه گرجستان
  • پاسپورت بین المللی
  • نتیجه و گواهی مدرسه ابتدایی
  • نتایج لیسانس و کارشناسی ارشد برای دانشجویان دکترا
  • اثبات پذیرش موقت، که توسط موسسه دانشگاهی گرجستان صادر شده است
  • گواهی اصلی تولد
  • گواهی پزشکی با HIV منفی
  • هزینه کامل تحصیل نقدی یا واریز به حساب مدرسه
  • هزینه اقامتگاه / اتاق پذیرایی کامل

مدت زمان پردازش و دریافت ویزای تحصیلی گرجستان معمولا بین ۲ تا ۱۵ روز کاری است. برای ویزای E، حدود ۵ روز کاری طول می کشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست