ویزای تحصیلی ترکیه

کشور زیبای ترکیه اوراسیایی است، یعنی قسمتی از آن در قاره اروپا و قسمتی دیگر در قاره آسیا قرار گرفته است. بیشتر مردم این کشور دو فرهنگی هستند، یعنی هم فرهنگ غربی دارند و هم فرهنگ شرقی؛ زبان رسمی مردم ترکیه “ترکی استانبولی” است. دانشگاه های ترکیه در قبال هزینه معقول و مناسبی که دریافت می‌کنند، امکانات فوق العاده خوبی را در اختیار دانشجوها قرار می‌دهند. بیشتر آنها اعتبار علمی خیلی بالایی دارند و با دانشگاه های معتبر جهانی ارتباط کاملا مستقیم دارند. در این مقاله قصد داریم درباره ویزای تحصیلی ترکیه  بیشتر توضیح دهیم .

ویزای تحصیلی ترکیه – پذیرش دانشجو در دانشگاه های کشور ترکیه

افرادی که در ایران موفق نشده‌اند در رشته مورد علاقه خود قبول شوند، کشور ترکیه بهترین و مناسب ترین گزینه برای آنهاست. برای پذیرش در دانشگاه های ترکیه داشتن مدرک دیپلم دبیرستان و قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های ترکیه کافی است. در این کشور هر دانشگاهی آزمون مخصوص خود را برگزار می کند و همه افراد با هر سن و سالی فقط با داشتن مدرک دیپلم می توانند در این آزمون ها شرکت کنند. این آزمون ها سالی دو بار از طرف دانشگاه ها برگزار می شود.

علاقه مندان به دریافت ویزای تحصیلی ترکیه بهتر است به زبان ترکی مسلط باشند، زیرا زبان تحصیل در بیشتر دانشگاه های ترکیه به زبان ترکی استانبولی است. البته دوره های رایگان (و یا با هزینه کم) برای آموزش این زبان برگزار می شود. تعدادی از دانشگاه ها دو زبانه هستند، یعنی هم به زبان ترکی و هم انگلیسی آموزش می‌دهند، اما مسلما برای تحصیل در این دانشگاه ها هزینه بیشتری دریافت می شود.

ویزای تحصیلی ترکیه – مراحل اخذ ویزای تحصیلی ترکیه

کسانی که قصد دریافت ویزای تحصیلی و مهاجرت به کشور ترکیه را دارند باید برای پذیرش و شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی استانبولی اقدام کنند. دانشجو بعد از اینکه نامه پذیرش خود را دریافت کرد باید به سفارت خانه ها و کنسولگری های ترکیه در ایران مراجعه کند و بعد از تایید آنها، ویزای تحصیلی ترکیه خود را دریافت کنند و با استفاده از این ویزا برای ادامه تحصیل در کشور ترکیه اقدام کنند. ویزای تحصیلی ترکیه فقط ۱ سال اعتبار دارد. دانشجو باید بعد از اینکه به کشور ترکیه وارد شد به اداره امنیت کشور ترکیه مراجعه کند و دفترچه اقامت ترکیه بگیرد.

ویزای تحصیلی ترکیه – انواع ویزا ترکیه

انواع ویزا ترکیه به شرح زیر است :

ویزاهای ترکیه ، ویزای تک ورودی (tek giris) یا چند ورودی (muteadyt giris) هستند. ویزای کار و دانشجویی چند ورودی است و ویزای مرزی و توریستی فقط و فقط برای یک ورودی اعتبار دارد.

ویزای توریستی ترکیه : این ویزا فقط برای ۹۰ روز صادر می شود و برای تک ورودی است.

ویزای تجاری ترکیه : این ویزا برای مسافرانی است که به منظور سخنرانی، کنفرانس و یا جلسه موقت کاری به ترکیه سفر می‌کنند و شما حتما باید از طرف کارفرما در کشور ترکیه نامه دریافت کنید. این ویزا فقط ۹۰ روز اعتبار دارد و تک ورودی است.

ویزای تحصیلی ترکیه : دانشجویان در سرتاسر دنیا باید بعد از پذیرش از موسسه عالی و دانشگاهی در ترکیه برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه درخواست دهند و باید حداقل یک ماه بعد از دریافت ویزای تحصیلی ترکیه و ورود به این کشور برای دریافت مجوز اقامت درخواست کنند.

ویزای کار ترکیه : هنگام درخواست مجوز و دریافت این ویزا، کارفرمای شما باید برخی از مدارک مربوط به استخدام شما را به وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه (MLSS) ارسال کند.

ویزای پژوهشی ترکیه : پژوهشگرانی که قصد دارند در ترکیه تحقیقات علمی بخصوصی انجام دهند باید از سفارت ترکیه در کشور خود درخواست ویزای تحصیلی کنند! برای این کار پژوهشگران باید یک نامه از موزه حمایت از تحقیق در ترکیه دریافت کنند.

ویزای تحصیلی ترکیه – روش درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه دانشجویان سرتاسر دنیا باید شخصا به نزدیک ترین سفارت ترکیه در کشور خود درخواست کنند. قرار مصاحبه و وقت سفارت به صورت آنلاین داده می شود. دانشجویان باید فرم درخواست ویزا را با دقت تمام تکمیل و آن را با مدارک مورد نیاز به سفارت ترکیه ارسال کنند. فرم درخواست ویزای تحصیلی ترکیه را می توانید از نزدیک ترین سفارت ترکیه دریافت کنید.

ویزای تحصیلی ترکیه – مدارک نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه

مدارک نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی ترکیه عبارتند از:

  • پاسپورت معتبر برای مدت بیش از ۹۰ روز
  • ۲ عکس قطعه عکس پاسپورتی
  • مدرک بیمه بهداشتی
  • نامه پذیرش از دانشگاه
  • مدارک مالی و تمکن مالی کافی برای حمایت از تحصیل و زندگی در ترکیه
  • گواهی عدم سو پیشینه
  • گواهی پزشکی

ویزای تحصیلی ترکیه و تحصیل در ترکیه زیبا و به صرفه میتواند بهترین و مناسب ترین انتخاب برای دانشجویان سرتاسر دنیا باشد که قصد مهاجرت و تحصیل در ترکیه را دارند. دوستان عزیز اگر شما قصد دارید ویزای تحصیلی ترکیه را دریافت کنید، باید در ابتدا اطلاعات کاملی در خصوص ویزای تحصیلی ترکیه به دست بیاورید و سپس برای دریافت ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست