ویزای تحصیلی ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری دموکرات است و با کشور های گرجستان، ایران، ترکیه و آذربایجان همسایه است. این کشور ۴ میلیون جمعیت دارد و پایتخت آن ایروان است. بهترین انتخاب برای تحصیل در کشور ارمنستان ، شهر ایروان است زیرا این شهر بیشترین و بهترین دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی را داراست. به طور میانگین در حدود ۳۰۰۰ دانشجوی ایرانی در این کشور با ویزای تحصیلی ارمنستان در این کشور مشغول به تحصیل هستند.

ویزای تحصیلی ارمنستان مزایا و معایب تحصیل در ارمنستان

موقعیت های شغلی در ارمنستان نسبت به کشورهای دیگر محدود است اما تمرکز زیاد دانشگاه های این کشور روی رشته هایی همچون پزشکی و حقوق این کشور را به یکی از کشورهای پرطرفدار برای دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان و تحصیل در این کشور تبدیل کرده است. مردم ارمنستان فرهنگ بسیار غنی و ویژه ای دارند، تنوع آب و هوایی عالی این کشور از نکات مثبت زندگی در ارمنستان است. هزینه و تحصیل در ارمنستان نسبتا ارزان است ولی اعتبار پایین دانشگاه های ارمنستان ، کیفیت پایین این کشور برای زندگی و ارمنی بودن زبان تحصیل از معایب تحصیل در ارمنستان است.

ویزای تحصیلی ارمنستان سیستم آموزشی کشور ارمنستان

طول دوره مقطع کارشناسی در ارمنستان ۳٫۵ تا ۴٫۵ سال است. تدریس دانشگاه دولتی ایروان به زبان ارمنی است و برای دانشجویانی که به این زبان آشنایی ندارند یک دوره ۶ ماهه در دانشگاه به نام زیروکورس یا کورس صفر برگزار می کند. این ترم به طول دوره تحصیل اضافه می شود و در مدرک تحصیلی تحت عنوان دوره کالج قید میشود. دانشگاه های خصوصی در این کشور به زبان خاص خود مانند انگلیسی – روسی – فرانسوی و غیره آموزش میدهند. بنابراین در انتخاب رشته و دانشگاه به این نکته باید توجه کرد.

طول دوره مقطع کارشناسی ارشد در ارمنستان ۲ تا ۳٫۵ سال است که به نوع رشته و دانشگاه بستگی دارد. دانشگاه دولتی ایروان هم دوره های به زبان انگلیسی و هم دوره های به زبان ارمنی دارد. دانشگاه های خصوصی به زبان خاص خود و آکادمی علوم ارمنستان به زبان انگلیسی تدریس میکنند. دانشگاه هایی که در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس میکنند یکی از شروط ثبت نام خود را دارا بودن مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس قرارداده اند.

طول دوره دکترا در ارمنستان ۲٫۵ تا ۴ سال است که بستگی به نوع رشته و دانشگاه دارد. دانشگاه دولتی ایروان هم دوره های به زبان انگلیسی و هم دوره های به زبان ارمنی دارد. دانشگاه های خصوصی به زبان خاص خود و آکادمی علوم ارمنستان به زبان انگلیسی تدریس میکنند. دانشگاه هایی که در این مقطع به زبان انگلیسی تدریس میکنند یکی از شروط ثبت نام خود را دارا بودن مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس قرارداده اند.

دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان

برای دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان ابتدا بهتر است ویزای توریستی بگیرید و بعد به دانشگاهی که در نظر دارید درخواست بدهید. بعد از پذیرش شما، موسسه مورد نظر اجازه ورودتان را از وزارتخانه مورد نظر میگیرد. بعد از دریافت اجازه نامه، دانشجوی پذیرفته شده میتواند به سفارت ارمنستان در کشور خود مراجعه کند ویزای تحصیلی ارمنستان را درخواست کند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان :

 • درخواست آدرس محل پذیرش از وزارت علوم
 • درخواست فرم ارائه شده از وزارت علوم
 • برگه سلامت
 • پاسپورت یا کپی از تمام صفحات شناسنامه
 • کپی مدارک تحصیلی
 • ۴ عکس ۳*۴ مشابه عکس پاسپورت
 • رزومه به زبان ارمنی، روسی و یا انگلیسی

ویزای تحصیلی ارمنستان – هزینه زندگی و تحصیل در ارمنستان

همینطور که گفته شد کشور ارمنستان نسبت به اکثر کشورهای دیگر کشوری ارزان برای زندگی و تحصیل است و دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان و تحصیل در ارمنستان به خاطر نزدیکی به ایران و فرهنگی نزدیک به ایران برای دانشجویان ایرانی گزینه مناسبی می باشد. به صورت میانگین هزینه زندگی در ارمنستان برای یک نفر۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه است. هزینه شرکت در کالج زبان پیش از ورود به دانشگاه برای شروع دوره اصلی در حدود ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار برای ۱ سال است. همچنین هزینه تحصیل در ارمنستان در مقاطع مختلف به صورت میانگین به شرح زیر است :

 • مقطع کارشناسی: ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار در سال
 • مقطع کارشناسی ارشد: ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار در سال
 • مقطع دکترا ( غیر از رشته های پزشکی ): ۲۵۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار در سال
 • رشته پزشکی ۴۰۰۰ دلار ، داروسازی ۳۰۰۰ دلار و دندانپزشکی ۵۰۰۰ دلار در سال (توجه داشته باشید که تحصیل در هیچکدام از دانشگاه های ارمنستان در رشته های علوم پزشکی مورد تایید ایران نیست)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست