نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری در قفقاز جنوبی می باشد. تحصیل در ارمنستان بنا به نزدیک بودن این کشور به ایران مورد تقاضای بسیاری بوده است، این کشور دارای دانشگاه های زیادی مخصوصاً در شهر ایروان پایتخت این کشور است. به طور میانگین در حدود ۳۰۰۰ دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول تحصیل هستند.

از مزایای تحصیل در کشور ارمنستان، ارزان بودن تحصیل و هزینه زندگی در ارمنستان ، فاصله ی جغرافیایی نزدیک بین ایران و ارمنستان ، وجود ارتباطات قوی و زبانی بین ایران و ارمنستان می باشد.

در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان  بپردازیم .

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان   شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

سال تحصیلی در مراکز آموزش عالی ارمنستان به طور کلی از دو ترم تشکیل می شود و از سپتامبر (اواخر شهریور) تا ماه مه (اواسط اردیبهشت) به طول می انجامد. امتحانات میان ترم، در ماه اکتبر (مهر) و مارس (اسفند) و امتحانات پایان ترم در انتهای هر ترم گرفته می شوند.

دوره های آماده سازی ysu برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور ارمنستان را دارند و می خواهند برای امتحانات ورودی YSU آماده شوند برگزار می گردد. این دوره های آماده سازی جهت  ورود به دانشگاه های اوکراین  از سال ۱۹۵۶ به بعد همواره برگزار شده اند.

مدت زمان  تحصیل در دوره های آماده سازی برای  ورود به دانشگاه های کشور ارمنستان یک سال می باشد که تاریخ بزگزاری این آزمون ها سالانه از اول سپتامبر تا ۳۰ ژویئه همان سال می باشد و نا گفته نماند که این دوره  آماده سازی شامل تعطیلات زمستانی نیز می باشد.

در دانشگاه های ارمنستان معمولاً برای دانشگاه های دولتی که زبان تدریس در آنها ارمنی می باشد به ارائه مدرک زبان ارمنی  نیازی نیست ولی در دانشگاه هایی که به زبان تدریس در آنها انگلیسی می باشد ، معمولاً مدرک زبان آیلس یا تافل مورد نیاز است، البته دانشگاه هایی هم هستند که به ارائه مدرک زبان نیازی ندارند.

 

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان   شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان در مقاطع مختلف

  • مقطع کارشناسی

دانشجویانی که در ارمنستان در مقطع کارشناسی مشغول  به تحصیل می باشند ، در طول هفته ۲۸ تا ۳۲ ساعت (و در مواردی بیش از ۳۶ ساعت) برنامه ریزی شده اند.

  • مقطع کارشناسی ارشد

برای تحصیل در ارمنستان در مقطع کارشناسی ارشد حجم درسی برنامه ریزی شده ۱۶ تا ۱۸ ساعت در هفته نیاز است چرا که در این دور دروس حجم کمتری دارند و طول این دوره کوتاه است.

 

  • مقطع دکتری

برای تحصیل در مقطع دکتری حجم درسی برنامه ریزی شده ۴ تا ۸ ساعت در هفته زمان نیاز دارد.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان
نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های ارمنستان با توجه به نوع  دانشگاه و همچنین مقاطع تحصیلی فرد متقاضی مدارک مورد نیاز متفاوت می باشد. اما در حالت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ارمنستان از این قرارند :

 

  • ارائه گذرنامه یا شناسنامه شخص متقاضی که بایستی ترجمه رسمی شده و دارای مهر وزارت امور خارجه و دادگستری جمهوری اسلامی ایران باشد .
  • ارائه عکس ۴*۳ رنگی با شرایط عکس پاسپورت(دو قطعه)
  • ارائه گواهی فارغ التحصیلی ا یا مدرکی از یک مرکز آموزش عالی نظیر دانشگاه (انواع دانشگاه های مختلف ایران مانند آزاد ، علمی کاربری ، پیام نور ، فراگیر و…مورد تایید می باشند)
  • ارائه مدرک اتمام دوره دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات دوره دیپلم و پیش دانشگاهی(برای مقطع تحصیلی لیسانس)
  • ارائه مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات به انضمام مدرک تحصیلی لیسانس به انضمام ریز نمرات (برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس)
  • برای مقطع تحصیل دکتری ارائه مدرک تحصیلی لیسانس به همراه ریز نمرات به علاوه مدرک تحصیلی فوق لیسانس به انضمام ریز نمرات ، البته در بعضی موارد برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری مدرک دیپلم به همراه ریز نمرات و همچنین مدرک پیش دانشگاهی به انضمام ریز نمرات نیز مورد نیاز می باشند.

قابل ذکر است که تمامی مدارک فوق بایستی به صورت رسمی ترجمه شده و مورد تایید وزارت امور خارجه و دادگستری جمهوری اسلامی ایران برسند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست