مهاجرت از طریق ازدواج به کشور یونان

ازدواج یکی از راه های اقامت قانونی است و برای افرادی که برای کسب اقامت و تابعیت مضاعف می خواهند از این طریق اقدام نمایند مناسب می باشد  . اما همان گونه که مستحضر هستید روند این کار بسیار سخت خواهد بود و دارای پیچیدگی های خاص به خود می باشد . این مقاله در مورد مهاجرت از طریق ازدواج به کشور یونان می باشد .

هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را دارد که به شهروندان خود اجازه ازدواج با یک فرد از یک  کشور مختلف را اعمال می نماید . اگر یک تبعه  خارجی بخواهد با شهروند یونانی  ازدواج نماید باید اثبات کند که قبلا ازدواج نکرده و یا اینکه برگه ای تحت عنوان تجرد شخص در دست داشته باشد. مراسم ازدواج در یونان به هر دو صورت مدنی و مذهبی برگزار می گردد . بر اساس قانونی که در ۱۸ ژانویه ۱۹۸۲ به تصویب کشور یونان رسید ازدواج مدنی در خارج از کشور یونان , بین یک شهروند یونانی و یک شهروند خارجی نیز می توان صورت پذیرد . بیش از این تنها مراسم مذهبی توسط دولت  یونان به رسمیت شناخته شده بود.

شهروندان خارجی در کشور یونان می توانند در یک مراسم مدنی توسط یک شهردار, کشیش و …. با یک شهروند یونانی ازدواج نمایند .در این مراسم ممکن است روش های اداری چندین هفته به طول انجامد . برای تکمیل گواهی قبل از ازدواج ، در صورتی که تبعه خارجی متقاضی ازدواج با تبعه یونانی که  در خارج از یونان انسکونت داشته ، میتواند با مراجعه به مقامات ذی صلاح مربوطه , مانند کنسول یونان در سفارت ان کشور , در کشور دیگری مجوزات لازم را اخذ نماید .

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور یونان – مدارک مورد نیاز برای به دست آوردن مجوز ازدواج یونانی برای مراسم ازدواج در یونان

مدارک مورد نیاز برای به دست آوردن مجوز ازدواج یونانی برای مراسم ازدواج در یونان به شرح زیر می باشد :

 •  پاسپورت (گذرنامه )
 • گواهی تولد خود به همراه ترجمه رسمی
 • در صورتی که شخص قبلا ازدواج کرده باشد, باید شواهد مستند دال یر اینکه از آن شخص جدا شده یا گواهی فوت آن شخص را ارایه دهد .  (گواهی فوت یا حکم نهایی طلاق ) به همراه ترجمه رسمی .
 • تاییدیه ای توسط افسر کنسولی مبنی بر این که مانعی برای ازدواج وجود ندارد . این تادییه در قالب اظهارنامه ازدواج تحت سوگند نامه توسط عروس و داماد گرفته می شود . برای افراد زیر ۱۸ سال نیاز به تصویب دادگاه برای ازدواج او لازم است .  سوگند نامه باید به زبان انگلیسی و یا یونانی تکمیل شود .
 • اعلامیه ی ازدواج یاید در یکی از روزنامه های محلی در یونان به زبان یونانی منتشر شود . (به همراه کپی از ان روزنامه)

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور یونان – انواع ازدوج ها در کشور یونان

 • ازدواج مدنی در کشور یونان : اسناد و مدارک ذکر شده باید توسط هر ۲ (عروس و داماد ) جمع آوری شده و مجوزات لازم برای ازدواج صادر شود . که این مجوز ۷ روز پس از ارائه مدارک صادر می شود و ۶ ماه اعتبار دارد . مراسم ازدواج مدنی در کشور یونان می تواند در هر نقطه ای از کشور یونان انجام شود .
  ازدواج مدنی میتواند در سفارت کشور یونان در هر نقطه ای از جهان نیز صورت گیرد . اگر فرد یونانی متقاضی ازدواج یا یک شخص خارجی در کشوری خارج از کشور یونان باشد میتواند در سفارت ان کشور توسط کنسول سفارت ازدواج نماید .پس از صدور مجوز ازدواج و همچنین تعیین تاریخ ازدواج توسط مقام مسئول ۲ شاهد باید توسط هر ۲ ( عروس و داماد ) معرفی شود که یکی از انها به عنوان مترجم در مراسم شرکت کنند . شاهدان باید گذرنامه خود و یا کارت شناسایی یونانی خود را ارائه دهد .
 • ازدواج مذهبی در کشور یونان : ازدواج مذهبی در یونان توسط کشیش در کلیسا ها برگزار میگردد . و هر دو ( عروس و داماد ) باید پس از چمع اوری مدارک مورد نیاز انها را به کشیش و یا اشخاص مسئول در کلیسا ها  تحویل داده تا مراسم مذهبی  انجام شود .

مهاجرت از طریق ازدواج به کشور یونان – الزامات لازم برای انجام ازدواج مذهبی در کشور یونان

الزامات لازم برای انجام ازدواج مذهبی در کشور یونان عبارتند از :

 • هر ۲ طرف باید شواهدی از ایمان و تعمید نشان دهند .
 • زن و شوهر باید به همراه  پاسپورت برای یک سری از جلسات مشاوره قبل از ازدواج اقدام نماییند . و باید نامه ای از کشیش خود دریافت کنند  مبنب بر حضورشان در مشاوره های قبل از ازدواج
 • حضور ۲ شاهد در مراسم ازدواج مذهبی الزامی است .

اگر همسر یونانی خود دارای فرزندانی وابسته باشد در مراسم و سند ازدواج یونانی تاثیری نمیگذارد  و همچنین اگر شخص تبعه ( غیر یونانی )  دارای فرزندانی باشد هیچ تاثیری برای ازدواج با شهروند یونانی ندارد .لازم به ذکر است که سند ازدواج یونانی تا ۶ ماه از تاریخ صدور معتبر است , اگر شخص متقاضی نامزد یونانی خود را در ظرف مدت ۶ ماه از صدور سند ازدواج به عقد و ازدواج خود در نیاورد باید دوباره با مدارک جدید اقدام نماید .

همانطور  که می دانید کشور یونان عضو اتحادیه اروپا ست . مطابق قانون کشور یونان  ، هرفرد تبعه خارجه که با یک شهروند وتبعه یونانی  ازدواج نماید ، می تواند ، تابعیت کشور یونان را با رعایت شرایط خاصی، تحصیل نماید. بدین معنا که ، هر شخص خارجی که با شهروند یونانی ازدواج می نماید ، بایستی جهت اخذ تابعیت ، حداقل سه سال اقامت در کشور یونان را داشته باشد و مهمترین نکته ایی که در این خصوص باید اشاره نمود این است که زمانی که شخصی ازدواج می نماید ، بعد از دو سال تبعه خواهد شد ، در صورتی که سه سال در یونان  زندگی کرده باشد ولی اگر فردی بعد از ورود به یونان ، ازدواج نماید ، این فرایند زمان خواهد برد .

یکی از شروط دیگری که بایستی در اخذ تابعیت از طریق ازدواج با یونانی در نظر گرفت این است که ، تمکن مالی همسر یونانی باید محرز گردد. .
هیچگونه الزام قانونی ، جهت ثبت ازدواج برای تبعه خارجی در یونان  و همچنین استناد به مدرک قانونی ازدواج در یونان  وجود ندارد ، اگرچه در مواردی خاص ، پیشنهاد می شود که مدرکی قانونی و ثبت شده برای ازدواج وجود داشته باشد. برای نمونه می توان به این مورد اشاره نمود که اگر متقاضی تمایل به زندگی با همسر خارجی خود در یونان و متعاقب ان قصد اخذ تابعیت یونان  را داشته باشد ، وجود مدرک رسمی ازدواج الزامی است و همچنین اگر متقاضی بخواهد نام همسر خود را اختیار نماید ، دریافت نام همسر مطابق با قانون یونان  ، در زمان درخواست برای اخذ پاسپورت جدید لازم می باشد . زمانی که متقاضی ، اقدام به ثبت ازدواج  در یونان نماید ، می تواند نام خانوادگی همسر تبعه یونان  را دریافت نماید و سپس متقاضی مدرک ازدواج یونانی  را ، که نام خانوادگی جدیدش در ان ثبت گردیده است ، به دست خواهد اورد .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست