مقاطع تحصیلی در ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری دموکرات است و با کشور های گرجستان، ایران، ترکیه و آذربایجان همسایه است. این کشور ۴ میلیون جمعیت دارد و پایتخت آن ایروان است. بهترین انتخاب برای تحصیل در کشور ارمنستان ، شهر ایروان است زیرا این شهر بیشترین و بهترین دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی را داراست. به طور میانگین حدود ۳۰۰۰ دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در مقاطع تحصیلی در ارمنستان هستند. در این مقاله سعی داریم توضیحات بیشتری در خصوص مقاطع تحصیلی در ارمنستان در اختیار شما قرار دهیم.

مقاطع تحصیلی در ارمنستان – سیستم آموزشی در ارمنستان

تحصیلات عالی در کشور ارمنستان در موسسه های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. این موسسه ها شامل دانشگاه ها، موسسات، آکادمی ها و هنرستان ها می باشند.

دانشگاهها: شامل مراکز آموزش عالی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف علوم طبیعی و روانشناسی، علمی، فرهنگی و تکنولوژی است که موقعیت هایی برای تحقیقات علمی و مطالعاتی فراهم میکنند.

موسسات: شامل مراکز آموزش عالی برای انجام تخصصی برنامه های آکادمیک و تحقیقات علمی در زمینه های علمی، اقتصادی و فرهنگی می باشند.

آکادمی: شامل مراکز آموزش عالی برای فعالیت های تحصیلی، علمی، فنا‌وری، فرهنگی است که برنامه های متنوع برای متخصصین با حیطه های مشخص و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ارائه می کنند.

هنرستان ها: تربیت متخصصین در زمینه موسیقی به منظور بالا بردن قابلیت ها در این مراکز انجام می شود.

سال تحصیلی در ارمنستان به طور معمول شامل دو ترم می باشد و از سپتامبر (اواخر شهریور) آغاز و تا ماه مه (اواسط اردیبهشت) ادامه دارد. امتحانات میان ترم در ماه اکتبر (مهر) و مارس (اسفند) و امتحانات پایان ترم در انتهای هر ترم گرفته می شوند.

حجم درسی که به صورت هفتگی در مراکز آموزشی ارائه می شوند برای مقطع کارشناسی  ۲۸ تا ۳۲ ساعت در هفته (بعضاً بالای ۳۶ ساعت)، ۱۶ تا ۱۸ ساعت برای مقاطع کارشناسی ارشد و برای مقطع دکترا ۴ تا ۸ ساعت برنامه ریزی شده است. از سال ۲۰۰۸ تمام برنامه های آموزشی برای تحصیل در ارمنستان منطبق بر ECTS شدند.

برنامه تحصیلی برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی در ارمنستان شامل دوره های مورد نیاز علوم انسانی، اقتصاد اجتماعی، ریاضیات، علوم اجتماعی و دوره های اختیاری و انتخابی دیگر می باشد. دریافت مدرک کارشناسی ۴ سال زمان میبرد که البته این دوره برای متخصصین پزشکی ۵ ساله است.

مقاطع تحصیلی در ارمنستان – مدارس ابتدایی و متوسطه در ارمنستان

برای کسانی که مایل به تحصیل در یک مدارس ابتدایی یا دبیرستانی بین‌المللی هستند، ارمنستان چند گزینه جالب را ارائه می‌دهد. برخی از مدارس در ارمنستان ممکن است برنامه درسی آمریکایی یا بریتانیایی را با برنامه های زبان انگلیسی دنبال کنند، در حالی که دیگران تحت نظام آموزش فرانسه قرار می گیرند. همچنین زبان آلمانی، اسپانیایی و ژاپنی را می توان در میان زبان های آموزش در مدارس و دانشگاه های ارمنستان پیدا کرد، اما اکثر موسسات در ارمنستان از زبان ارمنی به عنوان زبان اصلی استفاده می کنند. مدارس بین‌ المللی در ارمنستان اغلب دارای جمعیتی بزرگ است. مدارس در ارمنستان به طور کلی به دانشجو یان بین‌المللی چذیرش میدهند و از یک برنامه درسی در آمریکا، انگلستان، فرانسه، کانادا یا استرالیا نیوزیلند پیروی می کنند. با استفاده از استانداردهای بین‌المللی به طور کلی، انتقال بین کشور ارمنستان به کشورهای دیگر آسان تر می‌شود. علاوه بر این، مدارس ارمنستان اغلب مدارک اضافی مانند مدرک لیسانس بین‌المللی ارائه می دهند.

مقاطع تحصیلی در ارمنستان مقطع لیسانس در ارمنستان

مدت زمان تحصیل کارشناسی در ارمنستان ۴ سال می باشد اما به دانشجویان اجازه داده می شود تا ۶ سال تحصیل خود را ادامه دهند. متقاضیان کارشناسی در ارمنستان برای ورود به این مقطع باید در آزمون ورودی شرکت کنند. از لحاظ زبان تحصیل در ارمنستان ، در مقطع لیسانس در دانشگاه ایروان به زبان ارمنی می باشد که البته برای افرادی که با زبان ارمنی آشنا نیستند، یک دوره ی ۶ ماهه در دانشگاه برگزار می شود. البته لازم به ذکر است که تحصیل کارشناسی در ارمنستان در دانشگاه های خصوصی به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، روسی و… وجود دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست