گیرنه(Kyrenia)

شهر گیرنه یا کایرنیا با قدمت ۶۰۰۰ ساله اش در شمال جزیره قبرس واقع شده است. این شهر یکی از منحصربه فردترین تمدن های ساحلی می¬باشد که با  دریای آرام و آب و هوای معتدلش به عنوان شهر مدیترانه ای ایده آلی به شمار می آید. به علاوه از شمال بوسیله دریا واز جنوب با کوه¬های سرسبز بسپارمارک احاطه شده که یکی از باشکوه ترین مناظر جزیره قبرس در این منطقه ایجاد شده است.
جذابیت گیرنه و بندر کوچکش با قایق¬های بادی و ماهی گیری بسیار شکل  قاب قصرصلیبی شکل عظیم الجثه  بسیار زیبایی به خود گرفته است . به علاوه  با داشتن کوه¬های ناهموار درقسمت پشت منظره و دریای آرام و درخشان روبرو فضایی رویایی و مملو از آرامش به ارمغان آورده است.
گیرنه شهر بسیار راحتی برای گردش در هر ساعت از روز است ، -خرید کردن و بازدید از کافه های محلی حتی در آخرین ساعات صبح –گردش و پیاده روی در کوچه های سنگ فرش و باریک پشت بندردرهنگام بعد از ظهرودر شب دویدن  وتفریح در کنار دیواری از دریا لطف بسیاری دارد.
این بندر زیبا بوسیله قلعه مجلل گیرنه احاطه شده که امروزه تبدیل به موزه ای از کشتی هایی شده است که در زمان باستان به قعر دریا رفته اند . در چشم انداز ورودی بندر قلعه کایرنیا به چشم میخورد. این قلعه به زمان رومی ها برمی¬گردد، نوع بافت ساختمان ها و ترکیبی از سبک رومی از قرن های گذشته حاکی از حضور رومی هاست. به ترتیب با روی کار آمدن لوزیگنان ها و ونتیان ها در این قلعه سکنی کردند اما اکنون مامن قدیمی ترین کشتی ها به شمار می¬رود.
با غروب خورشید بندر گیرنه فعالیت¬های تازه ای از سر می¬گیرد. کافه ها و مغازه های نوشیدنی محلی شروع به کسب و کار شبانه می¬کنند. پارچه های کتانی و گلهای زیباو رنگارنگ گلدانها مهمانان را به آغاز شبی دلپذیر با نوشیدنی و آرامش و نسیم ملایم ساحل دعوت می¬کند.
دقیقا چند دقیقه از گیرنه دور میشویم و به قلعه افسانه ای  سنت هیلاریون می¬رسیم. قلعه ای که بنا به گفته بسیاری والت دیزنی قصه زیبای خفته را با الهام از این قصر ساخته است.  قلعه زیبایی که در دوران جنگهای صلیبی ساخته شد و شاهد شجاعت مردم گیرنه در آن دوران بوده است.
روستای جادویی بلا پایس با چشم انداز بسیار زیبای کلیسای تاریخی محیطی امن و آرام برای شروع یک روز خوب برای شما مهیا کرده است.

کلیسای بلاپایس
زیبایی بلاپایس افسانه ای است. در قلب کوه واقع شده و با گیرنه تنها چند دقیقه فاصله دارد. بنایی متعلق به قرن چهاردهم میلادی با موقعیتی بی نظیر و محیطی که تنها آرامش را می¬طلبد.
بنا به گفته مورخان زمانی که لارنس دورل نویسنده انگلیسی کلبه کوچکی در بلاپایس خریداری کرد به دلیل انتخاب چنین مکان زیبایی مورد انتقاد قرار گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست