سوالات متداول در مورد تحصیل در یونان

یونان کشوری اروپایی است که مهد علم و فلسفه و هنر اروپا می باشد . اولین دانشگاه جهان در کشور زیبای یونان تاسیس شده است . از آنجایی که دانشجویان بین المللی فراوانی در کشور یونان حضور دارند بد نیست بدانید که از راه های مهاجرت به یونان می توان به تحصیل در یونان اشاره کرد . تحصیل در کشور یونان هر ساله مورد توجه متقاضیان تحصیل در خارج قرار گرفته است . کشور یونان دارای دانشگاه های معتبری می باشد که با دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دنیا در ارتباط هستند . تحصیل در یونان برای دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای تحصیلی یونان انجام می شود . لازم به ذکر است که دانشگاه های پزشکی یونان در سراسر دنیا معتبر هستند و تحصیل پزشکی در یونان ، شرایط خوبی برای پیدا کردن در سایر کشورهای جهان و یا ادامه تحصیل فراهم می کند . موسسه آتیه آفریان ایرانیان  در این مقاله قصد دارید به بررسی پاسخ سوالات متداول در مورد تحصیل در یونان بپردازد .

 • آیا در کشور یونان تحصیل اختیاری است یا اجباری ؟

در کشور یونان قبل از مدرسه رفتن آموزش به صورت اختیاری و داوطلبانه است ولی کم کم در سراسر کشور یونان آموزش اجباری شد و باید تمام کودکان در سن ۶ سالگی تا مقطع دبیرستان به مدرسه بروند . ۹۰% از مدارس کشور یونان عمومی هستند و بیشتر از ۹۰% همه دانش آموزان در کشور یونان یک نهاد عمومی هستند که طبق قانون اساسی کشور یونان آموزش عمومی رایگان برای تمام شهروندان و حتی مهاجرانی که اقامت دائم در کشور یونان دارند ، کودکان آنها هم به صورت رایگان تحصیل می کنند و تمام دانش آموزان کشور یونان کتاب های درسی آنان به صورت رایگان است و حتی اگر دانش آموزی مسیر خونه آنها تا مدرسه دور باشد از سرویس حمل و نقل رایگان می توان استفاده کند . هر کودکی که در مدرسه دولتی در حال تحصیل می باشد سالانه ۳۰۰ یورو هزینه دارد و این مدارس به نفع خانواده های است که وضعیت مالی خوبی ندارند .

 • زبان تحصیل در دانشگاه های یونان چیست ؟

تحصیل در یونان معمولاً به زبان یونانی صورت می گیرد و فقط در برخی رشته ها و در مقاطع تحصیلات تکمیلی می توان به زبان انگلیسی در یونان تحصیل کرد . برای تحصیل به زبان یونانی می توان با طی یک دوره سه ماهه با هزینه ۱۵۰۰ یورو در یونان اقدام به یادگیری این زبان کرد .

 • در کشور یونان چند دانشگاه وجود دارد ؟

کشور یونان ۲۲  دانشگاه دارد که تحصیل در آن ها معمولاً دو ترم تحصیلی و شامل ۱۳ هفته درسی است.

 • مدت زمان تحصیل در دانشگاه های یونان چقدر است ؟

مدت زمان تحصیل در یونان در مقطع کارشناسی ۳ الی ۴ سال است .زبان تحصیل در این مقطع اکثراً یونانی است و ارائه مدرک زبان یونانی برای ادامه تحصیل الزامی می باشد  مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یونان ۲ سال است و در برخی رشته ها در این مقطع می توان به زبان انگلیسی در یونان تحصیل کرد .  مدت زمان تحصیل در دوره دکترا در یونان نیز حدود ۳ سال می باشد .

 • هزینه تحصیل در یونان و بورسیه تحصیلی در یونان چگونه است ؟

هزینه تحصیل در یونان به طور کلی سالیانه در حدود ۶۵۰۰ یورو می باشد که البته این میزان با توجه به رشته و شهر محل تحصیل دانشجو متغیر است .دانشجویان در یونان در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد با داشتن کارت دانشجویی می توانند از تخفیف های ویژه حمل و نقل، تئاتر، سینما، موزه و… استفاده کنند. هم چنین دانشجویان نیز می توانند از وام های تحصیلی استفاده کنند. سازمان IKY در یونان به دانشجویان ایرانی و دانشجویان کشورهای جهان سوم بورسیه های های تحصیلی ارائه می دهد.

 • برای تحصیل در کشور یونان چه ویزابی لازم است ؟

تحصیل در یونان برای دانشجویان بین المللی با اخذ ویزای تحصیلی یونان (ویزای D ) انجام می شود .

 • شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان در کشور یونان چگونه است ؟

وقتی که دانش آموزان دوره GYMNASIO را به صورت اجباری گذراندند و قبول شدند می توانند در مقطع دبیرستان ثبت نام کنند. اگر دانش آموزان تمایل داشته باشند می توانند در مدرسه ۳ یا ۴ ساله ثبت نام کنند و دانش آموزان علاقه مند به رشته های فنی می توانند در یک مدرسه حرفه ای مقطع دبیرستان ثبت نام کنند که این مقطع ۳ ساله است و تحصیلات آنان در تمرینات کارگاهی آموزش داده می شود و این دوره یک سطح رسمی ولی طبقه بندی نشده است . در موسسات آموزش های حرفه ای در کشور یونان که تخصص های حرفه ای تدریس می شود که به انتخاب دانش آموزان است و ۲ بار در سال اول ماه سپتامبر برای ترم زمستان و آخر ماه ژانویه برای ترم بهار می باشد و دانش آموزان باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.

 • چرا بیشتر افراد تحصیل در کشور یونان برای مقطع عالی را انتخاب می کنند ؟

چون کشور یونان از لحاظ جغرافیایی در بخش جنوب شرقی اروپا مورد توجه قرار گرفته است و کشور یونان از طریق شرکت های چند ملیتی در بخش مالی  مانند تجارت- گردشگری  می باشد بنابراین استخدام بیشتر شرکت ها توسط فارغ التحصیلان موسسات آموزشی کشور در سطح آموزشی بالا می باشد .

 • آیا امکان کار کردن در حین تحصیل در یونان وجود دارد ؟

کشور یونان نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا به افراد دانشجو در ضمن تحصیل اجازه پاره وقت کار را صادر کرده است که در دوره های مختلف با هم فرق می کند .

 • دوره لیسانس : اجازه ۱۰ ساعت کار پاره وقت
 • فوق لیسانس: اجازه ۲۰ ساعت کار پاره وقت
 • دکتری : اجازه ۳۰ ساعت کار پاره وقت
 • شرایط اقتصادی و بازار اشتغال کشور یونان چگونه است؟

کشور یونان در حال حاضر با بحران اقتصادی مواجه شده است . با این وجود هزینه ‌های الزامی و روزمره این کشور در حد مناسبی قرار دارد. این در حالی است که با افزایش چشمگیر بیکاری و کاهش حقوق، هزینه‌ ها آن قدر زیاد نیست که مردم نتوانند از عهده آن بربیایند. از این رو هزینه تحصیلی کشور یونان در شرایط مطلوبی قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست