زبان رسمی یونان

جمهوری یونان در جنوب شرقی اروپا و جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده است. کشور یونان به عنوان زادگاه تمدن اروپا شناخته می‌شود. زبان یونانی، زبان رسمی کشور یونان می باشد  ولی بیشتر مردم این کشور  به زبان انگلیسی ، فرانسوی ، آلمانی یا ایتالیایی  با گردشگران و یا به طور کلی از طریق اینترنت ،ارتباط برقرار می کنند.

زبان رسمی کشور یونان زبان یونانی

زبان یونانی قدمت۳۵۰۰ ساله دارد و از تک تک زبان یگانه خانواده زبان ‌های هندواروپایی کُهَن ‌تر می باشد. همچنین  زبان یونانی ، با هیچ ‌یک از دیگر زبان ‌های هندواروپایی در یک گروه قرار نمی‌گیرد. به‌علت برخورداری این زبان از ادبیات غنی، این زبان هنوز خواهان فراوانی دارد. مطالعه آثار ارزشمند هومر، سوفکلس و آیسخولوس (آشیل) که با  ادبیات این زبات می باشد متقاضیان زیادی به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید هنوزهم  از گنجینه ی لغات زبان یونانی  برای واژه‌ سازی علمی و فلسفی استفاده می ‌شود.

در کشور یونان حدود ۹۹ درصد از مردم به زبان رسمی یونان صحبت می کنند .  این زبان از جمله زبان های اروپایی است که سیر تاریخی نسبتا متفاوتی را طی کرده است . در طول زمان تغییراتی در بدنه این زبان به وجود امده است که  برخی از این تغییرات ناشی از تفاوت در تلفط حروف و زبان یونانی می باشد.

زبان رسمی کشور یونان تاریخچه زبان یونانی

زبان یونانی که در کشور یونان صحبت می شود دارای تاریخی طولانی و غنی می باشد  به طوری که قدیمی ترین و اصیل ترین زبان  در بین زبان های هند و اروپایی محسوب می شود. یک فلز باستانی کشف شده است که  نشانگر متنون اسکریپ یونانی  در قرن ۱۴ و حتی ۱۳می باشد.

زبان یونانی در دوره های ارکه ای  و کلاسیک بین قرن های ۴ تا ۸  بر می گردد و همچنین دوره های هلنیستی و رومی به قرن های ۴ میلادی و دوره بیزانس در قرن ۵ تا ۱۵ میلادی تا دوره مدرن امروزی همواره مورد استفاده بوده است.

جالب است بدانید در سال ۱۹۱۷ میلادی خط یونانی جدید در مدارس ابتدایی کشور یونان تدریس شد و در سال ۱۹۷۶ میلادی زبان یونانی جدید به عنوان زبان رسمی کشور یونان اعلام شد.

زبان رسمی یونان
زبان رسمی یونان

زبان رسمی کشور یونان الفبای زبان یونانی

از الفبای یونانی ،  پیش از تولد مسیح (سده نهم) بران نگاشتن زبان یونانی استفاده می ‌شده است. این الفبا ۲۴ حروف دارد و یکی از کامل نیز کهن‌ ترین الفبایی می باشد که هنوز نیز کاربرد دارد. در زمان های گذشته یونانیان برای نشان دادن شمارگان نیز از این الفبا استفاده می کردند  ولی در حال حاضر از نماد های ریاضی برای نمایش شماره‌ ها استفاده  می‌ شود.

الفبای یونانی گرفته شده از الفبای فنیقی  می باشد . همچنین الفبا های دیگری مانند گوتیک، سیریلیک و لاتین نیز از این الفبا برگرفته شده ‌اند. حتی برخی ها فکر می کنند که الفبای ارمنی نیز از این الفبا به‌ دست آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست