زبان رسمی کشور گرجستان

گرجستان کشوری در منطقه ی قفقاز اوراسیا می باشد. این کشوردر سرحد آسیای غربی و اروپای شرقی واقع شده است. زبان گرجی ، زبان رسمی کشور گرجستان است. این زبان  که در زبان محلی به آن کارتولی نیز گفته می‌شود یکی از قدیمی ترین زبان های دنیا می باشد. یکی دیگر از زبان هایی که در گرجستان رایج می باشد ، زبان روسی است. با وجود این که پس از فروپاشی شوروی و جدا شدن کشور هایی همچون گرجستان ، دیگر زبان روسی رواج گذشته را ندارد و سعی کشور گرجستان در ترویج زبان گرجی می باشد . اما با این حال مردم این کشور که بالای ۲۰ سال سن دارند  به راحتی زبان روسی را می فهمند . زبان روسی یک زبان غیر فعال در گرجستان است که با وجود اینکه مردم آن را می دانند و از آن استفاده می کنند،  اما به طور رسمی از آن نامی برده نمی شود.

 

زبان رسمی کشور گرجستان زبان گرجی

زبان گرجی جزو ده زبان کهن و قدیمی در جهان محسوب می شود . زبان گرجی یکی از زبان ‌های قفقازی می باشد  و از خانواده ی زبان ‌های کارتولی محسوب می شود. این زبان با خط گرجی نوشته می‌شود که یکی از ۱۶ سیستم نوشتاری دنیا می باشد.

جالب است بدانید قدیمی‌ترین کتیبه ی کشف شده که به سده ی یکم پیش از میلاد مسیح  بر می گردد به زبان گرجه ، با نخستین الفبای گرجی (آسومتاورولی) نوشته شده است.

علاوه بر گرجستان در بخش‌هایی از آذربایجان، شمال شرق ترکیه و در استان اصفهان ایران در شهرهای فریدون‌ شهر و بوئین میاندشت و همچنین چند روستای این دو شهرستان این زبان تکلم می شود.

زبان گرجی یکی از زبان‌ های قفقازی می باشد و زبان‌ های قفقازی به زبان‌ هایی گفته می‌شود که در منطقه ی  قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می‌ شود.

زبان رسمی کشور گرجستان
زبان رسمی کشور گرجستان

از لحاظ طبقه ‌بندی منطقه ‌ای زبان‌ های قفقازی را  به سه دسته می‌توان تقسیم کرد:

منطقه ی شمال غربی قفقاز که زبان‌ های قفقازی شمال غربی  را شامل می‌ شود.

منطقه ی شمال شرقی قفقاز که زبان‌ های ناخوداغستانی  را شامل می‌شود.

منطقه ی  جنوب قفقاز که زبان‌ های کارتولی  را مشمول می ‌باشد.

گروه کارتولی شامل زبان ‌های گرجی، مگرلی، لازی و سوانی می باشد و زبان گرجی از لحاظ ادبی و علمی به زبان‌ های کارتولی اطلاق می‌شود .

زبان رسمی کشور گرجستان – خط گرجی

خط گرجی یکی از قدیمی‌ترین سیستم‌ های نوشتاری جهان محسوب می شود. با توجه به کتاب باستانی «سرگذشت کارتلی»، خط گرجی ، به وسیله ی پارناواز یکم پادشاه گرجستان باستان اختراع شده‌ است.

به وسیله ی کوربو باستان‌ شناس ایتالیایی یکی از قدیمی‌ترین سنگ نبشته ‌های گرجی در فلسطین کشف شده ‌است و در حدود سال ۴۳۳ میلادی تاریخ کتابت آن تعیین گردیده ‌است. یکی دیگر از قدیمی‌ترین سنگ نبشته ‌های گرجی که تاریخ کتابت آن به سال ۴۹۲ میلادی تخمین زده می شود ، بر دیوار کلیسای بولنیسی واقع در جنوب گرجستان وجود دارد.  در ایالت کاختی گرجستان نیز اشیایی اخیر  کشف شده است که قدمت آن ها به حدود ۱ قرن قبل از میلاد مسیح می رسد که  بر روی آن ‌ها جملات کوتاهی با الفبای گرجی نوشته شده ‌است .

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست