دین و زبان کشور قبرس 

معرفی کشور قبرس :

قِبرِس با نام رسمی جمهوری قبرس  کشوری جزیره‌ای است .
قبرس، بعد از سیسیل و ساردنی، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه به شمار می رود . درازای جزیره قبرس در طولانی‌ترین شکل خود ۲۴۰ کیلومتر و پهنای آن در عریض‌ترین حالت ، ۱۰۰ کیلومتر می باشد . کرانه‌های ترکیه در ۷۵ کیلومتری شمال قبرس قرار دارند.

تابستان های قبرس گرم و خشک و زمستان‌ های این کشور عمدتاً معتدل است . در جزیره قبرس دو رشته‌کوه اصلی به نام های کوهستان ترودوس و کوهستان کوچکتر کیرنیا وجود دارد ، همچنین دشت مرکزی میان این دو رشته‌کوه ، به نام مسائوریا  وجود دارد. این دشت توسط    طولانی ترین رودخانه این جزیره یعنی پدیه‌ئوس آبیاری می‌شود . کوه‌های ترودوس بیشتر مناطق جنوب و غربی قبرس را دربر می‌گیرند . بلندترین نقطه در قبرس کوه الیمپوس است با ارتفاعی نزدیک به ۱۹۵۲ متر ارتفاع که در مرکز کوهستان ترودوس واقع شده است . کوهستان کم‌پهناتر کیرنیا که در امتداد کرانه‌های شمالی جزیره قرار گرفته به نسبت ترودوس مساحت بسیار کمتری را اشغال کرده و بلندی‌های آن نیز کم‌ارتفاع‌تر هستند . بلندترین نقطه کیرنیا ۱۰۲۴ متر بالاتر از سطح دریا می باشد.

جزیره قبرس در پی اختلاف بین آتن و آنکارا که در سال ۱۹۷۴ شکل گرفت و پس از درگیری‌های نظامی بین دو این کشور به دو بخش ترک‌نشین (قبرس شمالی) و یونانی‌نشین (قبرس جنوبی) تجزیه شد.  بخش جنوبی و یونانی‌نشین قبرس به عنوان یک کشور مستقل توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته شده است و عضو اتحادیه اروپا نیز هست، ولی بخش شمالی (قبرس ترک‌نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده‌است . همچنین ایرانی ها برای ورود به قبرس شمالی نیاز به اخذ ویزا ندارند .

بخش ترک نشین در قبرس شمالی قرار دارند و  قبرسی‌های یونان در بخش جنوبی سکنی گزیده اند ، که بخش شمالی و جنوبی آن با مرزی به نام «خط سبز» از یکدیگر جدا شده اند و این خط تا نیکوزیا ( لفگوشا ) کشیده شده است ؛ از این جهت پایتخت قبرس شمالی و جنوبی توسط این خط به دو بخش تقسیم شده اند. در حال حاضر پنج تقاطع مرزی وجود دارد که ۲۴ ساعته برای عبور و مرور شهروندان باز است .

دین مردمان قبرس :

قبرس سرزمینی غنی است . همین امر موجب گشته در طول سالیان امپراتوری ها و حکومت های گوناگونی در پی دست یابی این کشور برآیند از این روی جزر و مد تغییر و تحولات فرهنگی بسیاری را به خود دیده است . با این وجود دین در این کشور آزاد است . هشتاد و پنج درصد مردم قبرس مسیحی ارتدکس یونان هستند . سایر ادیان نظیر ارمنی ها, مارونیت ها, کاتولیک های رومی, لاتین ها و مسلمانان در این جزیره وجود دارند که دین بیشتر ترک های قبرس اسلام است .

زبان مردمان قبرس :

یونانی (در حدود ۸۰%) و ترکی ( در حدود ۱۱% ) زبان های اصلی مردمان کشور قبرس است. انگلیسی در همه جا صحبت می شود . استفاده از زبان فرانسه و آلمانی نیز در صنعت توریست امری عادی تلقی می شود .

 

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا
شماره تماس ۰۲۱۷۲۲۰۷

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست