دانشگاه بیلکنت ترکیه

تحصیل در ترکیه با توجه به نزدیکی به کشور ایران یکی از بهترین گزینه های تحصیل در خارج از ایران برای ایرانیان می باشد. دانشگاه های ترکیه با دارا بودن یکی از بالاترین سطوح کیفی و همچنین هزینه های زندگی و تحصیل مناسب می تواند فرصت خوبی برای اشخاصی باشد که به دنبال تحصیل در مکانی هستند که از کیفیت مناسبی برخوردار است. برای مهاجرت تحصیلی به ترکیه یکی از مواردی که باید به آن توجه داشت و در خصوص آن اطلاعات لازم را داشت دانشگاه های ترکیه می باشد در این مقاله می خواهیم به معرفی دانشگاه بیلکنت ترکیه بپردازیم و در این خصوص توضیحات لازم را ارائه کنیم.

دانشگاه بیلکنت ترکیه – معرفی دانشگاه بیلکنت ترکیه

دانشگاه بیلکنت یا با نام اصلی آن  Bilkent University یکی از دانشگاه های معتبر ترکیه است که در سال ۱۹۸۴ و توسط پروفسور احسان دوگراماچی تاسیس شده است. دانشگاه بیلکنت ترکیه یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی ترکیه محسوب می شود. دانشگاه بیلکنت ترکیه سه پردیس دارد که در حدود ۱۲ کیلومتری بزرگراه آنکارا- اسکیشهیر قرار دارند و مساحت آن بیش از ۳۰۰ هکتار می باشد. زبان آموزشی در دانشگاه بیککنت ترکیه نیز انگلیسی می باشد. در واقع بیلکنت که به عنوان نام دانشگاه بیلکنت ترکیه انتخاب شده است مخفف bilim kenti به معنی شهر دانش است . دانشگاه بیلکنت ترکیه در رتبه بندی بهترین دانشگاههای دنیا در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ که توسط مؤسسه تایمز انجام شده رتبه ۲۰۴ جهان را به دست آورده‌است و بر اساس همین رتبه بندی بهترین دانشگاه خاورمیانه محسوب می شود.

در سال ۲۰۱۸ دانشگاه بلکینت ترکیه در رتبه بندی های ارائه شده توسط «دانشگاه جهانی تایمز» توانست رتبه ششم را بعد از پنج دانشگاه برتر کشور ترکیه کسب کند همچنین این دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر زیر ۵۰ سال رتبه هفتم را بدست آورد. دانشگاه بلکینت ترکیه طبق اطلاعات ارائه شده  رتبه هشتم را در میان ۵۰ دانشگاه برتر در اقتصاد های نوظهور کسب کرده است.

دانشگاه بیلکنت ترکیه
دانشگاه بیلکنت ترکیه

 

دانشگاه بیلکنت ترکیه دارای ۶ دانشکده، ۲ مدرسه عالی، ۳ مدرسه عالی شغلی و یک مرکز آموزش فنون موسیقی است و همچنین کتابخانه دانشگاه بیلکنت ترکیه بزرگترین کتابخانه دانشگاهی ترکیه است و تنها کتابخانه دانشگاهی است که در ۱۰ کتابخانه برتر کشور قرار دارد.

دانشگاه بیلکنت ترکیه – دانشکده ها و گروه های دانشگاه بیلکنت ترکیه

همانطور که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم دانشگاه بیلکنت ترکیه دارای ۷ دانشکده است این دانشکده ها به همراه گروه های مختلف آن ها به صورت زیر هستند :

  • دانشکده هنر ، طراحی و معماری دانشگاه بیلکنت ترکیه : این دانشکده شامل ۵ گروه آموزشی می شود این ۵ گروه آموزشی شامل گروه ارتباطات و طراحی COMD ، گروه هنرهای زیبا ، گروه طراحی گرافیک ، گروه معماری داخلی و طراحی محیطی ، گروه طراحی شهری و معماری منظر می شود این دانشکده دوره های مختلفی را در خصوص هنر و معماری در مقاطع تحصیلی کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می کند
  • دانشکده مدیریت امور اداری دانشگاه بیلکنت ترکیه : این دانشکده شامل ۱ گروه آموزشی می شود این گروه آموزشی گروه مدیریت امور اقتصادی می باشد. برنامه این گروه های در مقاطع مختلف کارشناسی و تحصیلات تکمیلی طراحی شده است( مدارک BS، MBA، MS و Ph.D. )
  • دانشکده اقتصاد ، اداری و علوم اجتماعی دانشگاه بیلکنت ترکیه : این دانشکده شامل ۵ گروه می شود این ۵ گروه به ترتیب گروه اقتصاد ، گروه تاریخ ، گروه روابط بین الملل ، گروه علوم سیاسی و اداره دولتی ، واحد روانشناسی می باشند. در این دانشکده نیز دوره های مختلف در مقاطع کارشناسی تا دکترا ارائه می شود.
  • دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه بیلکنت ترکیه : در این دانشکده نیز گروه های مختلفی مانند گروه کامپیوتر و فناوری آموزشی معلم آموزش و پرورش ، علوم آموزش و پرورش و آموزش و پرورش معلم ، مدرک کارشناسی ارشد در رشته آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی می باشند و دوره های خود را به دانشجویان ارائه می کنند.
  • دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه بیلکنت ترکیه : این دانشکده دانشگاه بیلکنت ترکیه نیز شامل گروه های مهندسی کامپیوتر ، گروه برق و الکترونیک مهندسی گروه مهندسی صنایع ، گروه مهندسی مکانیک و عمران می شود. همچنین در این دانشکده آزمایشگاه های مختلفی مانند آکوستیک، ارتعاشات و کنترل نویز ، آزمایشگاه مکانیک چند محوری (CMML) ، آزمایشگاه میکرو و نانو مجتمع مایعات (MiNI) ، آزمایشگاه سیستم های هوشمند مکاترونیک ، آزمایشگاه سیستم موجود می باشد
  • دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه بیلکنت ترکیه : این دانشگده از دو گروه آموزشی تشکیل شده است و این دو گروه ، گروه فرهنگ و ادبیات آمریکایی و گروه باستان شناسی می شود که دانشجویان می توانند در مقاطع تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های ارائه شده به تحصیل بپردازند.

 

گروه آتیه آفرینان ایرانیان مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست