تقسیمات کشوری ارمنستان

 

کشور ارمنستان که نام رسمی جمهوری ارمنستان را به خود اختصاص داده است یکی از همسایه های شمالی وطن عزیزمان ایران است که در منطقه قفقاز جنوبی واقع شده است. کشور ارمنستان در همسایگی کشور های ترکیه از غرب ، آذربایجان از شرق ، و نخجوان و ایران از جنوب قرار گرفته است.کشور ارمنستان از نظر تاریخی به سه ناحیه تقسیم شده بود که عبارتند از : ارمنستان بزرگ ، ارمنستان کوچک و ارمنستان جدید . ارمنستا ن بزرگ و کوچک به لحاظ تاریخی دو سرزمین متفاوت و مجزا بوده اند که  به ارمنه قدیم  مرتبط می شود ارمنستان بزرگ وسیع تر از دو منطقه دیگر محسوب می شود و شامل ۱۵ ایالتبوده است  . ارمنستان کوچک که در زبان ارمنی به آن هایک کوچک نیز گفته می شود در ناحیه غربی ارمنستان بزرگ در محدوده شمال کاپادوکیه قرار داشت که در شمال شرق آناتولی در محدوده استان سیواس و استان گوموش خانه می باشد . ارمنستان جدید به سومین ناحیه تاریخی متعلق است که به سده یازدهم مربوط می شود و در جنوب غربی ارمنستان واقع شده است که به پادشاهی ارمنی کیلیکیه معروف است . موسسه آتیه آفرینان ایرانیان در این مقاله به شرح تقسیمات کشور ارمنستان و استان های کشور ارمنستان می پردازد .

تقسیمات کشوری ارمنستان  – استان های کشور ارمنستان

استان های کشور ارمنستان به شرح زیر می باشد :

 • استان سیونیک کشور ارمنستان

یکی از استان های ارمنستان می باشد که تنها استانی است که با کشور ایران هم مرز است و علاوه بر ایران ، با کشورهای آذربایجان شوروی و جمهوری خودمتار نخجوان نیز هم مرز است .

 • استان کوتایک کشور ارمنستان

استان کوتایک یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در مرکز این کشور قرار گرفته است و مرکز آن ، شهر هرازدان است که رودخانه ای به همین نام نیز از میان این شهر عبور می کند و بزرگترین شهر این استان ، شهر آبوویان است . این استان از شمال با استان لوری ، از شمال شرقی با استان تاووش ، از شرق با استان گغارکونیک ، از غرب با استان آرگاتسوتن و از جنوب با استان آرارات و پایتخت ایروان مرز مشترک دارد .

 • استان وایوتس جور کشور ارمنستان

یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در جنوب غربی این کشور واقع شده است و مرکز این استان ، شهر یغگنادزور می باشد .

 • استان شیراک کشور ارمنستان

این استان در شمال غربی کشور ارمنستان واقع شده است و با ترکیه در غرب و گرجستان در شمال همسایه است . مرکز استان شیراک و بزرگترین شهر آن ، گیومری است .

 • استان آراگاتسوتن کشور ارمنستان

استان آراگاتسوتن ، یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در غرب این کشور قرار گرفته است .

 • استان آرماویر کشور ارمنستان

استان آرماویز ، استانی کوچک در غرب شهر ایروان ، میان ایروان و کوه آرارات است .

 • استان لوری کشور ارمنستان

استان لوری یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در شمال این کشور واقع شده است و شهر وانادزور که سومین شهر بزرگ ارمنستان است مرکز این استان می باشد .

 • استان آرارات کشور ارمنستان

استان آرارات ، یکی از استان های ارمنستان می باشد که در شرق این کشور واقع شده است و از سمت جنوب با جمهوری خود مختار نخجوان و از سمت غرب با کشور ترکیه مرز مشترک دارد . مرکز استان آرارات ، شهر آرتاشات می باشد .

 • استان گغارکونیک کشور ارمنستان

یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در شرق این کشور قرار گرفته است و مرکز این استان شهر گاوار است .

 • استان تاووش کشور ارمنستان

این استان ،یکی از استان های کشور ارمنستان می باشد که در جنوب غربی این کشور واقع شده است و مرکز این استان شهر یغگنادزور می باشد .

 • استان ایروان کشور ارمنستان

شهر ایروان پایتخت و بزرگترین شهر کشور ارمنستان می باشد که در امتداد رود هرازدان واقع شده است . این شهر مرکز اداری ، فرهنگی و صنعتی این کشور است . ایروان عضو وابسته به شهرهای اروپا می باشد .

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست