تحصیل پزشکی در ترکیه

کشور ترکیه دارای دانشگاه‌ های  بزرگ و معتبری در سطح بین المللی است . رشته پزشکی از محبوب ترین و پرطرفدار ترین رشته های تحصیلی در ترکیه است که هرساله دانشجویان بسیار زیادی از سراسر دنیا به خصوص دانشجویان ایرانی را به منظور تحصیل در ترکیه به سوی خود جذب می کند . یکی از رایج ترین نکاتی که بسیاری از افراد در زمان مهاجرت تحصیلی به آن توجه می نمایند ، فاصله کشور مورد نظر برای تحصیل با زادگاهشان است ، یکی از مزایای کشور ترکیه نزدیک بودن به کشور ایران است . بنابراین دانشجویان راحت می توانند به کشور ایران رفت  و آمد نمایند و دغدغه ای برای دور بودن از خانواده خود نداشته باشند .

کشور ترکیه یکی از بهترین گزینه های  برای تحصیل در رشته پزشکی است ، متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاه شرکت نمایند. لازم به ذکر است که داوطلبان برای شرکت در آزمون ورودی باید مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم خود را داشته باشند .  دو آزمون ورودی در ترکیه برگزار می شود آزمون YOS و آزمون SAT  . تفاوت این دو آزمون در این است که افرادی که بتوانند در آزمون  YOS قبول شوند می توانند دانشگاه های بیشتری را برای پذیرش انتتخاب نمایند زیرا آزمون YOS گسترده تر می باشد . همچنین از دیگر تفاوت های این دو آزمون این است که آزمون YOS به زبان ترکی و آزمون  satبه زبان انگلیسی ارائه می شود . در هر سال ۴ بار آزمون SAT  در کشور ترکیه برگزار می شود . قطعاً دانشجویانی که در آزمون ورودی نمره بالاتری کسب نمایند راحت تر می توانند در دانشگاه های بهتری در ترکیه پذیرش بگیرند و تحصیل نمایند . آزمون YOS از ۲ بخش تشکیل شده است. بخش اول آزمون YOS شامل ؛ سوالاتی از دروس ریاضی , هوش و هندسه می باشد و بخش دوم جهت ارزیابی تسلط متقاضیان به زبان ترکی  است که در آن به هر داوطلب با توجه به تسلط زبان ترکی نمره A,B,C داده خواهد شد اما اگر دانشجو حد نصاب لازم را در این قسمت کسب نکند، باید دوره ۱ساله زبان ترکی  TOMER ‌(دوره آموزش زبان ترکی ) را بگذراند و نمره قبولی را در آزمون نهایی بدست آورد تا بتواند در کلاس‌های پزشکی شرکت نماید.

دانشجویان می توانند برای این که راحت تر در آزمون ورودی نمره لازم را کسب نمایند به مدت یک سال در در دوره های آمادگی کالج در کشور ترکیه شرکت نمایند .

طول دوره تحصیل پزشکی در ترکیه ۶  سال می باشد . برای تحصیل پزشکی در ترکیه داوطلبان باید مدرک زبان داشته باشند . اگر دانشجویان بخواهند به زبان انگلیسی تحصیل نمایند باید دارای حداقل مدرک زبان انگلیسی آیلتس ۶ یا تافل ۸۰ باشند .

تحصیل پزشکی در ترکیه هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه نسبت به سایر کشور ها پایین تر می باشد . هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های دولتی کشور ترکیه در هر سال حدوداً بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ لار می شود .  همچنین هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه های خصوصی کشور ترکیه ۲۰۰۰۰ دلار  می شود .

مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه های پزشکی ترکیه
  • تکمیل فرم درخواست پذیرش از دانشگاه ها
  • پرداخت هزینه پذیرش
  • مدرک دیپلم دبیرستان و ترجمه آن به ترکی یا انگلیسی
  • ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه انگلیسی یا ترکی
  • قبولی در آزمون ورودی دانشگاه بین المللی

برای مهاجرت به کشور ترکیه روش های گوناگونی وجود دارد که میتوانید مطالب مربوط به آن در سایت آتیه آفرینان مطالعه نمایید .

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

شماره تماس ۰۲۱۷۲۲۰۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست