تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان (Georgia)

هرساله تعداد زیادی دانشجو  از نقاط مختلف دنیا ، کشور گرجستان را به دلیل شرایط مناسب اقتصادی و معیشتی ، جهت اقامت و تحصیل انتخاب می کنند . این کشور با دارا بودن قوانین و اصول اروپایی مکان بسیار مناسبی برای تحصیل در رشته های مختلف به خصوص تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان می باشد . این مطلب در مورد تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان است .

تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان – شرایط تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان

سیستم آموزشی در کشور گرجستان از شش سالگی آغاز شده و در ۱۸ سالگی فرد دیپلم خود را دریافت می نماید . افرادی که از دیگر کشورها برای تحصیل در مقطع دانشگاهی اقدام می نمایند باید مدرک دیپلم خود را به دانشگاه موردنظر ارائه دهند . تحصیل در دانشگاهای این کشور دارای مزایای زیادی است که می توان به برخی از آنها اشاره کرد :

 1. هزینه تحصیلی مقرون به صرفه نسبت به بقیه کشورهای اروپایی
 2. کیفیت آموزشی مطابق با بهترین دانشگاه های اروپا
 3. داشتن ویزای معتبر و اخذ اقامت کشورهای اروپایی دیگر پس از اتمام تحصیلات

دانشگاه های این کشور به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شوند . دانشگاه های دولتی فقط مخصوص شهروندان این کشور است و دانشجویان خارجی باید ضمن درخواست به دانشگاه های خصوصی شهریه تحصیلی خود را نیز پرداخت نمایند . در پرداخت شهریه تفاوتی میان شهروندان این کشور و دانشجویان خارجی وجود ندارد ، البته هر دو دانشگاه زیرنظر وزارت علوم این کشور هستند .

زبان تحصیل در این دانشگاه ها گرجی و انگلیسی بوده و در برخی از دانشگاها تدریس به زبان روسی نیز انجام می شود . در کنار تحصیل افراد می توانند به کار پاره وقت مشغول شوند تا بتوانند کمک هزینه ای برای تامین زندگی خود در این کشور را فراهم نمایند . دانشجویان خارجی باید مدارک دیپلم و ریز نمرات خود را به تایید نظام آموزش و پرورش این کشور برسانند . این مدارک باید شامل دیپلم و ریز نمرات آن و  ترجیحا مدرک زبان باشد .

تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان – بررسی تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان

برای آغاز تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان داشتن مدرک آیلس و یا تافل الزامی نیست ولی باید دارای تسلط نسبی به این زبان باشید و در هنگام ورود به این کشور از شما یک آزمون تعیین سطح گرفته می شود .

اگر در سطح مطلوب نباشید ، دوره ۶ الی ۹ ماهه برای تقویت زبان شما برگزار می شود و سپس می توانید وارد دانشگاه شوید . دانشجویان متقاضی برای تحصیل در رشته های دندانپزشکی باید در دروس زیست ، ریاضیات ، فیزیک و شیمی نمرات بالایی را داشته باشند و پس از شرکت در آزمون ورودی دانشگاه و کسب نمره قبولی به تحصیلات خود در این دو رشته مشغول شوند .

کسانی که مدرک دیپلم نامربوط با رشته دندانپزشکی داشته و یا در این دروس نمرات خوبی کسب نکرده اند می توانند در کالج های این کشور دوره های ۹ ماهه مربوط به این دروس را گذرانده و سپس برای پذیرش این دانشگاه اقدام نمایند . مدت دوره تحصیل  دندانپزشکی به مدت ۵ سال است که هر دو رشته شامل دو دوره اصلی می باشند که دو سال اول مخصوص فراگیری دروسی مانند زیست ، شیمی ، فیزیک و…  است و در  سال های بعد دوره کارآموزی خود را به صورت عملی در بیمارستان ها و کلینیک ها  و بقیه دروس اصلی پزشکی را فرا میگیرند .

دوره دوم دارای چهار مرحله می باشد :

 1. شناخت بیماری های انسان
 2. علوم اصلی پزشکی بالینی
 3. مطالعه علوم پایه ، سازماندهی مراقبت های بهداشتی ، اخلاق پزشکی و غیره
 4. فرصت کارآموزی برای تبدیل شدن به یک پزشک حرفه ای

هزینه های دانشگاه متناسب با دانشگاه و شهر محل تحصیل می تواند متفاوت باشد ولی به طور کلی هزینه پزشکی در حدود ۵۰۰۰ دلار و دندانپزشکی ۶۰۰۰ دلار در سال است .

تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان – شرایط زندگی در کشور گرجستان

این کشور به دلیل هزینه های مناسب زندگی و تحصیلی و مقرون به صرفه بودن آن طرفداران زیادی برای تحصیل در رشته های مختلف از جمله پزشکی و دندانپزشکی دارد . مدرک دانشگاه های این کشور مورد تایید کشورهای تراز اول اروپایی می باشد . متقاضیان تحصیل در کشور گرجستان می توانند با هزینه یک سوم دیگر کشورهای اروپایی به تحصیل در این کشور مشغول شوند .

از امکانات یک کشور اروپایی بهره ببرند . هزینه های زندگی در این کشور به مراتب پایین تر از ایران است و برای زندگی در پایتخت این کشور در حدود ۵۵۰ دلار ماهیانه نیاز است ، البته این هزینه متناسب با سلیقه و سطح توقع افراد و محل زندگی متفاوت است .

کسب اقامت این کشور دارای مزایای بسیاری برای زندگی و تحصیل است از جمله :

 1. نزدیکی این کشور به ایران و امکان رفت و آمد راحت به این کشور
 2. نزدیکی فرهنگ و آداب و رسوم این کشور به ایران
 3. هزینه های زندگی پایین تر نسبت به ایران
 4. سومین کشور امن دنیا
 5. آب و هوای مناسب و طبیعت بسیار زیبا

بها دادن این کشور به سیستم آموزشی خود یکی از بزرگترین مزیت های انتخاب دندانپزشکی در کشور گرجستان است .

تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان – دانشگاه های تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان

این کشور دارای دانشگاه های معتبری در زمینه دندانپزشکی می باشد که در زیر به برخی از آنها و شرایط تحصیل و پذیرش اشاره می کنیم :

 • دانشگاه پزشکی تفلیس : این دانشگاه که از بزرگترین و قدیمی ترین دانشگاه های این کشور است در سال ۱۹۱۸ تاسیس شده و دارای شهرت بین المللی می باشد و مدرک آن در اکثر کشورهای اروپایی پذیرفته شده است . دروس در این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود و گزینه بسیار مناسبی برای دانشجویان خارجی محسوب می شود . تمام امکانات این دانشگاه مطابق با بهترین دانشگاه های اروپا است که دانشجویان می توانند در طول دوره تحصیل به طور کامل از آنها استفاده نمایند . امروزه این دانشگاه بیش از پنج هزار دانشجو در زمینه علوم پزشکی دارد .هزینه تحصیل در رشته های دندانپزشکی در این دانشگاه در حدود ۱۰۰۰۰ دلار در سال است که شامل تمام هزینه های دانشجویی می شود . دانشجویان پس از فارغ التحصیلی و قبولی در امتحان نهایی به عنوان پزشک به کار مشغول شوند .
 •  دانشگاه اندرو : این دانشگاه یکی از اولین دانشگاه های خصوصی در کشور گرجستان و در شهر کوتبرت است که زبان تدریس در آن انگلیسی است و طول دوره تحصیل به مدت شش سال است . این دانشگاه تمرکز زیادی به روی آموزش های عمومی یک فرد به عنوان دندانپزشک دارد .
تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان
تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان
 • دانشگاه آگوستا : این دانشگاه دارای کالج تخصصی برای تحصیل در رشته دندانپزشکی است . این دانشگاه برای پذیرش دانشجویان خود شرایط خاص دارد که یکی از آن ها طی کردن یک سال دروه دروس تخصصی از جمله زیست ، شیمی و فیزیک و .. است که در برخی از دانشگاه ها اجباری نیست .  هزینه تحصیل در این دانشگاه به نسبت بقیه دانشگاه ها کمی بالاتر و برابر با ۶۰۰۰ دلار است .
 • دانشکده پزشکی دیوید تویلدیانی :این دانشکده دوره های دندانپزشکی خود را در مدت شش سال ارائه می کند . هزینه تحصیل در این دانشگاه در سال اول برابر ۷۰۰۰ دلار و در سال های بعد برابر با ۵۰۰۰ دلار است .

دانشجویان پس از طی کردن دوره تحصیل دندانپزشکی در کشور گرجستان و در یکی از دانشگاه های این کشور باید یک آزمون نهایی را که در سطح بین المللی برگزار می شود طی کنند تا موفق به دریافت مدرک شده و بتوانند کار خود را به عنوان یک دندانپزشک آغاز کنند.

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

شماره تماس ۰۲۱۷۲۲۰۷

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست