تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان کشوری فوق العاده زیبا با تمدنی دیرینه است. پایتخت این کشور شهر تفلیس است و بین دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته است. اوراسیایی بودن این کشور موقعیت بخصوصی به آن داده است. دولت این کشور سعی دارد به اتحادیه اروپا بپیوندد و این یکی از دلایل مهمی است که دانشجویان برای تحصیل در مقاطع تحصیلی در گرجستان و کار در این کشور بسیار مشتاق هستند. یکی دیگر از عواملی که تحصیل در گرجستان را برای متقاضیان تحصیل جذاب میکند، هزینه پایین زندگی و تحصیل در گرجستان است. در ادامه می خواهیم در خصوص تحصیل در گرجستان توضیحات بیشتری در اختیار شما قرار دهیم.

تحصیل در گرجستان – تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در گرجستان عموما ۴ ساله است. زبان تحصیل در اکثر رشته ها به زبان گرجی و گاها به زبان روسی است و رشته های بسیار محدودی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی در این کشور و در این دانشگاه ها ارائه می شود. معمولا رشته هایی که مربوط به ادبیات, تاریخ و فرهنگ دیگر کشورهای جهان است امکان ارائه به زبان انگلیسی را دارند. هر زبانی را که دانشجو به عنوان زبان تحصیل خود انتخاب می نماید باید بتواند مدرکی دال بر توانایی خود در آن زبان ارائه نماید. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور گرجستان در حال حاضر حدودا ۳۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل در گرجستان – تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

طول دوره این مقطع در تحصیل در گرجستان یک سال و نیم تا ۲ سال است. گرچه زبان رسمی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان زبان گرجی است اما رشته های بسیار متنوعی نیز به زبان انگلیسی در دانشگاه های دولتی و خصوصی گرجستان ارائه می شوند. این امر موجب شده علاقه مندان تحصیل در گرجستان زبان را به عنوان مانعی برای تحصیلات خود پیش رو نداشته باشند. در عین حال شما نیاز دارید دانش زبان خود را به گونه ای اثبات نمایید. اصولا ارائه مدرک زبان در کشور گرجستان جزء ملزومات محسوب نمی گردد اما دانش زبان دانشجو در ابتدای ورود به دانشگاه با آزمون های زبان سنجیده می شود. دانشجویانی که بتوانند مدرکی معادل آیلس ۵٫۵ و یا تافل ۸۰ ارائه نمایند از آزمون زبان معاف خواهند بود. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در گرجستان و در دانشگاه های مختلف آن ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو است.

 

تحصیل در گرجستان – تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری

طول دوره تحصیل در مقطع دکتری در گرجستان ۳ تا ۵ سال است. دانشگاه های کشور گرجستان این امکان را فراهم کرده اند که در مقطع دکتری تحصیل در گرجستان در بسیاری از رشته های علوم مهندسی, مالی, حقوق و ادبیات به زبان انگلیسی و دیگر زبان هایی چون آلمانی, فرانسوی و روسی فراهم باشد. اگر فرد مدرک زبانی همچون آیلس ۶ و یا تافل ۹۰ و یا معادل آن در زبان های دیگر دارد نیازی به شرکت در آزمون تعیین سطح زبان ندارد در غیر این صورت باید دانش زبان خود را در هنگام ورود به دانشگاه با شرکت در آزمون تعیین سطح زبان به اثبات برساند. هزینه تحصیل در گرجستان در این مقطع عموما ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو می باشد.

تحصیل در گرجستان – هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه زندگی در کشور گرجستان به طور متوسط ۲۵% ارزانتر از متوسط هزینه های زندگی در ایران است. اگر شما به عنوان یک دانشجو و با قصد ادامه تحصیل وارد کشور گرجستان شوید مطمئنا امکان استفاده از خوابگاه های دانشجویی را دارید که موجب می شود هزینه های شما تا حد زیادی کاهش پیدا کند. بر اساس آمار های اداره ملی گرجستان هزینه های زندگی یک فرد در سال ۲۰۱۵ ماهانه در این کشور ۱۵۰ لاری و برای یک خانواده دو نفره ۲۴۰ لاری (۱ دلار= ۲٫۳ لاری) بوده است. این برآورد هزینه بدون احتساب هزینه مسکن است. با احتساب هزینه مسکن می توان گفت هزینه زندگی ماهانه در شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان  برای یک نفر حدودا ۵۰۰ لاری خواهد بود.

تحصیل در گرجستان – رشته های تحصیلی در گرجستان

پراستقبال ترین رشته های تحصیلی در گرجستان به شرح زیر است :

 • پزشکی عمومی MBBS شش ساله
 • دندانپزشکی BDS پنج ساله
 • داروسازی Pharm چهار ساله
 • فیزیوتراپی چهار ساله
 • کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA چهار ساله

تحصیل در گرجستان- مزایای تحصیل در گرجستان

مزایای تحصیل در گرجستان به شکل زیر است :

 • کیفیت آموزشی منطبق با استانداردهای اروپایی
 • مدرک مورد تایید برای دانشگاههای کشورهای تراز اول اروپا
 • هزینه زندگی و تحصیلی مقرون به صرفه
 • ویزای تضمینی
 • امکان اخذ اقامت و مهاجرت به اروپا پس از فارغ التحصیلی
 • امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک آیلتس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست