تحصیل در رشته پزشکی در کشور گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز و اوراسیا واقع شده است. کشور گرجستان را می توان یکی از کهن ترین کشورهای جهان دانست که اقوامی از پیش از یک میلیون سال پیش در آن می زیستند. این کشور در غرب با دریای سیاه، در شمال با روسیه، در جنوب با ارمنستان و ترکیه و در جنوب شرق با آذربایجان هم مرز است. در کشور گرجستان رشته های کوه های قفقاز در سرتاسر آن گسترده شده است و یک سوم از مساحت کشور گرجستان را جنگل پوشانده است. کشور گرجستان عضو ناظر اتحادیه اروپا می باشد و در صدد عضویت در آن است. قوانین موجود در کشور گرجستان مشابه اتحادیه اروپا است. موسسه آتیه آفرینان ایرانیان به عنوان متخصص در زمینه مهاجرت و اخذ اقامت با عناوین مختلف مانند مهاجرت تحصیلی ، کاری و … این مقاله را با عنوان تحصیل در رشته پزشکی کشور گرجستان اختصاص داده است .

کشور گرجستان از مهیج ترین کشورهای جهان برای زندگی است. این کشور در حال حاضر عضوی از ملل متحد، شورای اروپا، ساز، سازمان دموکراسی و توسعه ی اقتصادی و بانک توسعه ی آسیا می باشد. همانطور که همه ی ما آگاه هستیم، رشته ی پزشکی یکی از پرطرفدارترین دوره های تحصیلی در کل جهان است. با این حال دانشگاه های معتبر ظرفیت های بسیار محدودی دارند. کشور کشور گرجستان دارای یکی از سریع الرشدترین سیستم های آموزشی در سطوح عالی می باشد. در کشور کشور گرجستان، رشته ی پزشکی عمومی، دندانپزشکی، بهداشت و سلامت جامعه، طب فیزیکی و توانبخشی به زبان های انگلیسی، روسی و گرجی تدریس می شوند.

پزشکی در کشور گرجستان

هرساله دانشجویان زیادی از دیگر کشورها برای تحصیل در رشته پزشکی کشور گرجستان را برمی گزینند. سطح آموزشی دانشکده های پزشکی این کشور بالا می باشد و مدارک آن مورد تایید کشورهای اروپایی و همچنین نهاد می باشد. دانشکده های پزشکی کشور گرجستان باوجود داشتن اعتبار بین المللی اما مورد تایید وزارت بهداشت و درمان نمی باشند و لذا داوطلبانی که قصد انتخاب کشور گرجستان را دارند باید به این امر توجه نمایند.

ساختار آموزشی دوره های پزشکی در کشور گرجستان

مرحله پیش پزشکی (پیش آمادگی): ۲ سال/ در این مرحله دانشجو از آموزش های علوم پایه همانند بیولوژی، فیزیک، شیمی و آموزش های علوم انسانی همانند مردم شناسی، تاریخ هنر، روزنامه نگاری، تاریخ پزشکی، تاریخ کشور گرجستان و آمریکا، روانشناسی، ارتباطات و …. آگاه می شود.

مرحله ی پزشکی: ۴ سال/ این ۴ سال به صورت یکپارچه درآمده و شامل ۴ مرحله است:

 • مقدمات پزشکی: انسان سالم و بیماری های انسان
 • کاربرد علوم پزشکی: دانش پایه ی پزشکی بالینی
 • کشف: مطالعات علمی پایه یا پزشکی بالینی، مدیریت و سازماندهی مراقبت های بهداشتی، اخلاق پزشکی و سایر موارد.
 • ترجمه پزشکی: فرصتی برای دانش آموزان تا به یک دکتر شناخته شده تبدیل شوند.

مزایای تحصیل در رشته پزشکی در کشور گرجستان

 • شرایط پذیرش آسان حتی بدون مدرک زبان و باتوجه به نمرات دروس فیزیک، شیمی و زیست
 • سهولت اخذ ویزای تحصیلی این کشور
 • شهریه بسیار مناسب
 • هزینه های پایین سفر و زندگی در کشور گرجستان

دانشگاه های پزشکی کشور گرجستان

 • دانشگاه ایالتی تفلیس
 • دانشگاه دیوید تویلدیانی
 • دانشگاه دولتی آکاشی تسرتلی
 • Geomedi Medical universitya
 • دانشگاه خصوصی

*دانشگاه های ذکر شده مورد تایید وزارت بهداشت و درمان نمی باشند.

دانشگاه پزشکی ایالتی تفلیس در گرجستان

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های نه تنها کشور گرجستان بلکه کل منطقه قفقاز می باشد. دانشگاه ایالتی تفلیس در سال ۱۹۱۸ تاسیس گشت. دانشگاه ایالتی تفلیس همکاری های بین المللی مهمی دارد که مهمترین آن وابستگی به دانشکده پزشکی ایموری در شهر آتلانتای ایالات متحده می باشد. دانشجویانی که دوره ی پزشکی امریکایی را می گذرانند قادر خواهند بود تا پایان دوره ی پزشکی خود دو مرحله از سه مرحله آزمون را گذرانده و شانس خود را برای ورود به دوره های تخصص در ایالات متحده امریکا محک بزنند. دوره های ۶ ساله ی پزشکی در این دانشگاه به ۲ سال پایه، ۱ سال تحصیلات پیش بالینی و ۳ سال تحصیلات بالینی تقسیم می شود.

دوره های علوم پزشکی در گرجستان

 • دوره ی پزشکی ۶ ساله
 • دوره ی ۶ ساله امریکن ام دی
 • لیسانس داروسازی
 • دوره ی ۶ ساله دندانپزشکی

شرایط پذیرش دانشگاه پزشکی تفلیس در گرجستان

پذیرش در رشته های پزشکی به زبان روسی و انگلیسی براساس آزمون ورودی، نمرات دبیرستان و مصاحبه می باشد. برای ورود به  دوره ی ام دی باید حداقل مدرک ایلتس ۷ یا تافل ۹۰ داشته باشید.

زمان پذیرش به دانشگاه ایالتی تفلیس

برای ترم پاییز: لغایت ۱ سپتامبر ۲۰۱۷

برای ترم بهار: ۱ نوامبر الی ۱ فوریه

شهریه دانشگاه ایالتی تفلیس

دوره ی ۶ ساله پزشکی به زبان انگلیسی: ۷۰۰۰ دلار در سال

دوره ی ۶ ساله پزشکی به زبان روسی: ۴۰۰۰ دلار در سال

دوره ی ۶ ساله دندانپزشکی به زبان انگلیسی: ۷۰۰۰ دلار در سال

دوره ی ۶ ساله پزشکی (امریکن ام دی): ۱۲۰۰۰ دلار در سال

دوره ی لیسانس داروسازی: ۶۰۰۰ دلار در سال

 دانشگاه علوم پزشکی دیوید تویلدیانی

این دانشگاه یکی از معدود مراکز آموزشی معتبر در کشور گرجستان است که دوره های پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می نماید. این دانشگاه که به نام AIETI نیز شناخته می شود در نهادها و سازمان های جهانی متعددی عضویت دارد که از بین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازمان بهداشت جهانی
 • انجمن پزشکی اروپا
 • انجمن مدارس پزشکی اروپا

بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه دوره ی رزیدنسی خود را در کشورهای آمریکایی و اروپایی گذرانده یا درحال گذراندن آن هستند و بعنوان متخصص به فعالیت در آن کشورها می پردازند. طیف وسیعی از دانشجویان پیشین این دانشگاه باموفقیت آزمون های بین المللی  را گذرانده و در کشورهایی چون آمریکا، آلمان، بریتانیا و سوئد مشغول به فعالیت و توسعه دانش خود هستند.

دوره های دانشکده پزشکی دیوید تویلدیانی

این دانشگاه دوره ی ۶ ساله ی پزشکی به زبان انگلیسی ارائه می دهد.

شهریه دانشگاه دیوید تویلدیانی

برای سال اول: ۷۰۰۰ دلار

مابقی طول تحصیل: سالیانه ۵۰۰۰ دلار

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست