تحصیل در ارمنستان

جمهوری ارمنستان کشوری دموکرات است و با کشور های گرجستان، ایران، ترکیه و آذربایجان همسایه است. این کشور ۴ میلیون جمعیت دارد و پایتخت آن ایروان است. بهترین انتخاب برای تحصیل در کشور ارمنستان ، شهر ایروان است زیرا این شهر بیشترین و بهترین دانشگاه ها و آموزشگاه های عالی را داراست. به طور میانگین در حدود ۳۰۰۰ دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در ارمنستان هستند. در این مقاله سعی داریم توضیحات بیشتری در خصوص تحصیل در ارمنستان در اختیار شما قرار دهیم.

تحصیل در ارمنستان – سیستم آموزشی در ارمنستان

تحصیلات عالی در کشور ارمنستان در موسسه های خصوصی و دولتی امکان پذیر است. این موسسه ها شامل دانشگاهها، موسسات، آکادمی ها و هنرستان ها میباشند.

دانشگاه ها: شامل مراکز آموزش عالی برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه های مختلف علوم طبیعی و روانشناسی، علمی، فرهنگی و تکنولوژی است که موقعیت هایی برای تحقیقات علمی و مطالعاتی فراهم میکنند.

موسسات: شامل مراکز آموزش عالی برای انجام تخصصی برنامه های آکادمیک و تحقیقات علمی در زمینه های علمی، اقتصادی و فرهنگی می باشند.

آکادمی: شامل مراکز آموزش عالی برای فعالیت های تحصیلی، علمی، فنا‌وری، فرهنگی است که برنامه های متنوع برای متخصصین با حیطه های مشخص و فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد ارائه می کنند.

هنرستان ها: تربیت متخصصین در زمینه موسیقی به منظور بالا بردن قابلیت ها در این مراکز انجام می شود.

سال تحصیلی در ارمنستان به طور معمول شامل دو ترم می باشد و از سپتامبر (اواخر شهریور) آغاز و تا ماه مه (اواسط اردیبهشت) ادامه دارد. امتحانات میان ترم در ماه اکتبر (مهر) و مارس (اسفند) و امتحانات پایان ترم در انتهای هر ترم گرفته می شوند. حجم درسی که به صورت هفتگی در مراکز آموزشی ارائه می شوند برای مقطع کارشناسی  ۲۸ تا ۳۲ ساعت در هفته (بعضاً بالای ۳۶ ساعت)، ۱۶ تا ۱۸ ساعت برای مقاطع کارشناسی ارشد و برای مقطع دکترا ۴ تا ۸ ساعت برنامه ریزی شده است. از سال ۲۰۰۸ تمام برنامه های آموزشی برای تحصیل در ارمنستان منطبق بر ECTS شدند. برنامه تحصیلی برای یک دانشجوی مقطع کارشناسی شامل دوره های مورد نیاز علوم انسانی، اقتصاد اجتماعی، ریاضیات، علوم اجتماعی و دوره های اختیاری و انتخابی دیگر می باشد. دریافت مدرک کارشناسی ۴ سال زمان میبرد که البته این دوره برای متخصصین پزشکی ۵ ساله است.

تحصیل در ارمنستان – مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف ارمنستان

مدت زمان تحصیل مقطع کارشناسی در ارمنستان ۴ سال است که به شخص اجازه داده می شود تا ۶ سال تحصیل خود را ادامه دهند و اینکه برای ورود به این مقطع متقاضیان باید در امتحان ورودی شرکت کنند، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته در ارمنستان ۶ سال است و تحصیل در ارمنستان در مقطع دکترا ۳ ساله است.

تحصیل در ارمنستان مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ارمنستان

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه های ارمنستان به شرح زیر است :

  • شش قطعه عکس پرسنلی ۴×۳
  • آخرین مدرک تحصیلی؛ اگر برای مقطع لیسانس قصد ادامه تحصیل دارید آخرین مدرک، مدرک دیپلم و مدرک دوره پیش دانشگاهی است و اگر برای دوره فوق لیسانس ادامه تحصیل خواهید داد آخرین مدرک شما لیسانس است.
  • ریز نمرات آخرین دوره تحصیل
  • شناسنامه

هر سه مدرک اخیر باید به زبان انگلیسی ترجمه و به تائید دادگستری و وزارت امورخارجه برسد. سپس باید به سفارت ارمنستان در تهران تحویل شوند تا سفارت، صحت مهر وزارت امورخارجه ایران را تائید نمایند.

تحصیل در ارمنستان
تحصیل در ارمنستان

تحصیل در ارمنستان مزایا و معایب تحصیل در ارمنستان

موقعیت های شغلی در ارمنستان نسبت به کشورهای دیگر محدود است اما تمرکز زیاد دانشگاه های این کشور روی رشته هایی همچون پزشکی و حقوق این کشور را به یکی از کشورهای پرطرفدار برای دریافت ویزای تحصیلی ارمنستان و تحصیل در کشور ارمنستان تبدیل کرده است. مردم ارمنستان فرهنگ بسیار غنی و ویژه ای دارند، تنوع آب و هوایی عالی این کشور از نکات مثبت زندگی در ارمنستان است. هزینه تحصیل در ارمنستان نسبتا ارزان است ولی اعتبار پایین دانشگاه های ارمنستان ، کیفیت پایین این کشور برای زندگی و ارمنی بودن زبان تحصیل از معایب تحصیل در ارمنستان است.

تحصیل در ارمنستان – شهریه تحصیل و هزینه زندگی در دانشگاه های ارمنستان

شهریه دانشگاه های ارمنستان نسبتاً پایین و در حدود ۱۸۰۰ تا ۴۰۰۰ دلار به صورت سالانه است. که تفاوت مبلغ بسته به مقطع و رشته ی تحصیلی متغیر است. همچنین دوره های فنی حرفه ای، هنری، علمی و … نیز برای دانشجویان برگزار می شود که آن هم با هزینه کم می باشد.

هزینه زندگی در ارمنستان ، در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار ماهانه می باشد، که از این مبلغ ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار مربوط به اجاره خانه و مابقی مربوط به خورد و خوراک و… می شود. البته در شهر ایروان خوابگاه های خصوصی نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی هدایت و اداره می شوند که هزینه هایی در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار را دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست