بهداشت و درمان در ارمنستان

بهداشت و درمان در ارمنستانبهداشت و درمان در ارمنستان

در دوران کمونیست، ارمنستان با ارایه بیمه‌های جامع متمرکز محور، یکی از بهترین سیستم‌های مراقبت بهداشتی را در میان تمام جمهوری‌های شوروی دارا بود. از آن زمان به بعد، این سیستم تکه تکه شده‌ و امروزه جهت خدمت به اکثریت مردم ناتوان است.  اگر تصمیم دارید به ارمنستان مهاجرت نمایید موسسه آتیه آفرینان  ایرانیان  توصیه میکند این مقاله را که  در زمینه بهداشت و درمان در ارمنستان تهیه شده است را مطالعه نمایید.

خدمات گران قیمت بیمارستان‌ها، بیش از ۵۰ درصد بودجه ملی سلامت را از آن خود ساخته و نظام سلامت ارمنستان در سطح محلی متزلزل شده‌است و اغلب مناطق روستایی از خدمات درمانی کافی بهره‌مند نیستند.

دولت ارمنستان با اصلاحات مراقبت‌های بهداشتی اولیه و تاکید بر مراقبت‌های پیشگیرانه و مدیریت بیماری‌های مزمن در تلاش برای جبران این مشکل است.

سیستم مراقبت‌های بهداشتی ارمنستان بازسازی شده‌است و در سه بخش اجرایی متمرکز می‌شود: ملی، منطقه‌ای و شهری.  تمام امکانات بهداشت عمومی برگرفته از سیستم قبلی همچنان به عملکرد خود ادامه می‌دهند. ولی در حال حاضر از سوی دولت‌های محلی (برای درمانگاه‌های بهداشتی اولیه) و دولت‌های منطقه‌ای (برای بیمارستان)اداره می‌شوند.   بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، مسوول بودجه خود، مدیریت کارمندان و تعیین قیمت خدمات دولتی و مراقبت‌های بهداشتی‌اند. نظام سلامت در حال تبدیل‌شدن به سیستمی کارآمد‌تر است اما تغییرات آن به‌دلیل یکپارچگی ضعیف و ارتباط میان سطوح مختلف سلامت آهسته پیش می‌رود.همچنین  بخش مراقبت‌های بهداشتی خصوصی هنوز رشد نکرده‌است.

فعالیت‌های اخیر

پروژه تقویت سیستم بهداشت و درمان ارمنستان با هدف رفع محدودیت‌های کلیدی در بودجه سلامت، مدیریت، منابع انسانی و سیستم‌های اطلاعاتی در حال برنامه‌ریزی است که این محدودیت‌ها، سالیان متمادی از دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت جلوگیری کرده‌اند. این پروژه متکی بر رویکردی است که به‌طور همزمان با هدف تقویت نظام سلامت، بهبود کیفیت مراقبت و افزایش دانش و آگاهی جمعیت را در زمینه‌ خدمات اولیه از جمله سلامت مادر و کودک، بهداشت باروری و تنظیم خانواده، سل، بیماری‌های غیر‌واگیر و مراقبت اورژانسی در نظر دارد. این پروژه، به‌میزان قابل توجهی ظرفیت‌های محلی را برای طراحی، اجرا و نظارت بر اصلاحات پایدار افزایش داده‌است. برای این منظور، دولت ارمنستان از طریق اجرای برنامه تامین مالی سلامت، نظارت و بهبود کیفیت، کمک‌های فنی فراهم می‌کند.

بیمه درمانی اجباری سال ۲۰۱۳
سال آینده بیمه درمانی در ارمنستان اجباری می‌شود. بنابراین لازم است  بیمه درمانی اجباری راه‌اندازی شود به‌طوری که کل جمعیت ارمنستان از دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی اطمینان حاصل کنند. با توجه به اظهارات نمایندگان بیمه، تمام گروه‌های اجتماعی بیمه‌نامه دریافت می‌کنند و از امکانات بهداشتی و درمانی بهره‌مند می‌شوند.

توجه به نکات زیر ضروری است :

۱- گسترش بیماری ها در ارمنستان به دلیل تمیزی آب و هوا و کمی جمعی بسیار محدود میباشد.

۲- بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی امکان ابتلا به بیماری های زیر در این کشور وجود دارد:

هپاتیتA – هپاتیتB – تب تیفوئید-

سرماخوردگی و آنفولانزا: در فصل سرما به دلیل عدم دسترسی همگان به میوه جات و سبزیجان حاوی ویتامین «ث» این بیماری اپیدمی شده و شیوع آن بیشتر است، این مورد در افراد خردسال بیشتر از بزرگتر ها دیده میشود..

۳- بیماری های کلیوی به دلیل نوع آب آشامیدنی ارمنستان که حاوی املاح بسیار زیاد میباشد، در سطح بالای جدول بیماری ها قرار دارد. از جمله راه های پیشگیری این بیماری استفاده از آبهای آشامیدنی تصفیه شده میباشد.

۴- در مسیر جاده ها، پارک ها و تفریح گاهها از آشامیدن آب های مشکوک (جدا) خودداری کنید زیرا خطر بیماری روده و گوارش وجود دارد.

۵- در طول مسافرت از پخش و پراکندگی زباله ها خودداری کرده تا طبیعت و محیط زیست برای دیگران و سفر بعدی خودتان همچنان زیبا و تمیز باشد.

۶- توصیه میگردد در صورت سفر به این کشور از تسهیلات مربوط به بیمه مسافر استفاده نمایید، البته باید گفت بیمه های موجود تنها برای موارد پیش بینی نشده بوده و نمیتوان از تسهیلات آن برای درمان بیماری های خاص بهرده برد.

۷- با توجه به وجود بیماری های مسری نظیر هپاتیتB و ایدز پ، لازم است ضمن رعایت نکات بهداشتی از هرگونه ارتباطات غیر مطمئن پرهیز نمایید.

۸- سعی نمایید در تهیه خوراک و آب مناسب «ترجیحا آب بسته بندی شده» دقت نمایید.

۹- چنانچه دارای بیماری خاصی هستید قبل از مسافرت ضمن مشورت با پزشک خود، خلاصه پرونده مربوط به بیماری خود را به همراه داشته باشید.

۱۰- با توجه به اینکه مصرف برخی از داروها در بعضی از کشورها ممنوع میباشد ضروری است در صورت مصرف داروهای خاص گواهی پزشک را به همراه داشته باشید.

گروه آتیه آفرینان ایرانیان – مجری و ارائه دهنده بهترین خدمات و مشاوره های تحصیل و اقامت در اروپا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست