انواع بورسیه های تحصیلی در یونان

کشور یونانکشوری در قاره اروپا با تاریخ و تمدنی کهن است که اولین دانشگاه های دنیا در این کشور تاسیس شده است اما  از جمله کشورهایی می باشد که هزینه تحصیل در آن بسیار بالا است ولی از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار می باشد بنابراین برای این که تحصیل در یونان آسان تر شود دانشجویان و متقاضیان شرایط دریافت کمک هزینه های تحصیلی در یونان و بورسیه تحصیلی در یونان مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند . به عبارتی می توان گفت که بورسیه تحصیلی یونان به افرادی تعلق می گیرد که قصد تحصیل در دانشگاه های یونان را داشته باشند . میزان بورسیه تحصیلی در یونان برای هر مقطعی متفاوت می باشد . انواع مختلفی از بورسیه های تحصیلی در کشور یونان وجود دارد که می توان به تناسب شرایط خود و همچنین نمرات و رزومه ارائه شده یکی از این بورسیه های تحصیلی را انتخاب کرد بنابراین موسسه آتیه آفرینان ایرانیان  در این مقاله قصد دارد انواع بورسیه های تحصیلی در یونان را بررسی نماید .

انواع بورسیه های تحصیلی در یونان  – بورسیه تحصیلی یونان در مقاطع مختلف تحصیلی  

بورسیه تحصیلی یونان در مقاطع مختلف تحصیلی به قرار زیر می باشد :

  • فرد متقاضی پس از فراغت از تحصیل در دبیرستان و اخذ مدرک دیپلم خود می تواند برای ادامه تحصیل به کشور یونان سفر کند . طول مدت تحصیل کارشناسی در یونان همانند ایران حدود ۳ تا ۴ سال می باشد و فرد می تواند در این دوره به تحصیل رایگان در دانشگاه های یونان مشغول شود و اگر بتواند بورسیه تحصیلی نیز کسب نماید می تواند به صورت ماهیانه مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی و همچنین سفرهای خود را دریافت کند و با خیالی آسوده در این کشور تحصیل کند .
  • اخذ بورسیه تحصیلی یونان در مقطع کارشناسی ارشد بسیار بالاتر از مقطع کارشناسی می باشد زیرا بورسیه تحصیلی در یونان در مقطع کارشناسی بیشتر برای افراد اروپایی و یا خود دانشجویان یونانی می باشد . لازم به ذکر است که فرد می تواند مبلغی در حدود ۶۰۰ یورو به عنوان مقرری ماهیانه دریافت کند که این مبلغ برای دانشجویانی است که از کشورهای در حال توسعه برای تحصیل به یونان مهاجرت کردند و همچنین می تواند مبلغ ۱۰۰۰ یورو نیز برای هزینه های سفر دریافت نماید .
  • میزان بورسیه تحصیلی یونان در مقطع دکترا مبلغ بیشتری می باشد و فرد به طور ماهیانه تا ۱۳۰۰ یورو را دریافت می کند و همچنین می تواند از ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو را به عنوان هزینه های سفر خود دریافت نماید .

انواع بورسیه های تحصیلی در یونان  – برخی از مهمترین انواع بورسیه های تحصیلی در یونان

برخی از مهمترین انواع بورسیه های تحصیلی در یونان به شرح زیر می باشد :

  • بورسیه موسسه اراسموس : موسسه اراسموس یکی از مهمترین موسسات در زمینه بورسیه تحصیلی در یونان است که به ۵۰ نفر ، این نوع بورسیه تحصیلی یونان تعلق می گیرد . این نوع بورسیه تحصیلی برای یادگیری زبان یونانی و سمینارهای فرهنگی می باشد و برای اخذ این بورسیه باید مدرک دانشگاهی داشت و اگر دانشجوی ترم آخر باشید نمی توانید از این بورسیه استفاده کنید .
  • بورسیه تحصیلی دیوید ال بورن : این نوع بورسیه متعلق به آمریکایی های مقیم در یونان می باشد و این دانشجویان باید در سطح بین المللی از نظر تحصیلی در رتبه بالای تحصیلی باشند و ذکاوت و هوش خود را نشان دهند به عبارتی متقاضیان باید دانشجویان درجه یک با سوابق تحصیلی عالی و تحصیلی فوق العاده ای باشند که در یک برنامه زبان و فرهنگ در یونان و یا بر قوانین ، آموزش ، فن آوری یا علوم تأکید دارند . این بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی می باشد که پس از اتمام تحصیلات خود، به راحتی خود را مجبور به کار برای دولت فدرال می کنند . برای این فرصت ایده آل برای دانشجویانی که از یک قرارداد بسته آموزشی شغلی صرف نظر نمی کنند، مبلغ ۲۶،۰۰۰ دلار در هر بورسیه پرداخت می شود .
  • بورسیه موسسه Stavros Niarchos  : متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا می توانند از این بورسیه استفاده کنند . این بورسیه شامل دو بخش می باشد که بخش اول آن مخصوص دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته های حکومت داری و سیاست می باشد که پذیرش سالیانه آن تنها ۱۰ نفر را دارد و مبلغی در حدود ۳۵۰۰ یورو به هر دانشجو اختصاص داده می شود . بخش دوم این بورسیه مختص دانشجویان دکترا می باشد که ظرفیت آن نیز ۱۰ نفر می باشد و مبلغی که برای تحقیق دانشجویان دکترا در زمینه های نظیر جامعه مدنی و اصالت خواهی حدود ۹۰۰۰ یورو در نظر گرفته شده است .برای دریافت این نوع بورسیه باید از سطح آگاهی زیادی در مورد حکومت داری مدرن اروپا و مفاهیم بین المللی در این زمینه برخوردار بود .
  • بورسیه موسسه Marie Sklodowska Curie : اگر فردی علاقه مند به تحقیق و پژوهش در رشته های بیولوژی و مهندسی بیولوژی باشد و در رشته های علوم زیستی ، زیست شناسی ، میکروبیولوژی ،دامپزشکی ، زیست ماده و رشته هایی از این قبیل در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شرکت کند . برای دریافت این بورسیه می توان به سفارت یونان مراجعه کرد . لازم به ذکر است که این موسسه در هر سال تنها دو نفر را پذیرش می کند و برای اینکه شانس بیشتری جهت اخذ این بورسیه داشت باید یک رزومه قوی و کامل را ارائه داد .
  • بورسیه تحصیلی دولتی یونان : از مزایای بورسیه تحصیلی دولتی یونان می توان به حقوق ماهیانه ، هزینه سفر و هزینه های مختلف نظیر اقامت ، هزینه های  کتاب و وسیله آموزشی به صورت رایگان ، عدم پرداخت مالیات ، برگزاری دوره های زبان یونانی در برخی از رشته ها  اشاره کرد و فرد با اخذ این بورسیه می تواند ماهیانه ۶۰۰ یورو دریافت کند که این مبلغ مخصوص دانشجویان بین المللی می باشد . همچنین می توانند خود را به طور رایگان دریافت کنند . برای ثبت نام جهت کسب این بورسیه تحصیلی می توان به سفارت یونان مراجعه کرد .
  • بورسیه بین المللی بنجامین گیلمن : بورسیه بین المللی بنجامین گیلمن به دانشجویان در مقطع لیسانس ارائه نمی شود ولی برای دانشجویانی که شرایط مالی مناسبی ندارند می توانند این بورسیه را کسب کنند که این گزینه ها در مورد شرایط مختلف متمایز است؛ اما اگر فرد شرایط مورد نظر این بورسیه را داشته باشد می تواند این بورسیه را اخذ کند. به صورت کلی متقاضیان بورسیه باید لزوما کم درآمد و دارای چالش های مالی قابل توجهی باشد. در این نوع بورسیه تحصیلی دانشجویان مبلغی تا حدود ۷٫۰۰۰ $ را دریافت می کنند . لازم به ذکر است که در هر دوره تنها به ۷۰۰ نفر این بورسیه تعلق می گیرد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست