انواع بورسیه های تحصیلی در ترکیه

ترکیه کشوری در همسایگی ایران با جاذبه های گردشگری فراوان است که طی ده سال گذشته دولت کشور ترکیه در راستای پیشرفت علمی و تکنولوژی ، اقدام به برنامه ریزی و اجرای طرح های ویژه  ای به منظور حمایت مالی از دانشجویان و فعالین علمی در حوزه های مختلف کرده است . اگر چه این حمایت مالی نسبت به کشورهای اروپایی بسیار پیشرفته و آمریکایی کم است اما روز به روز در جهت افزایش بودجه و حرکت در حمایت از محققین بوده است . شورای پژوهش های علمی – تکنولوژی ترکیه معروف به توبیتاک از تاثیر گذارترین نهادهای دولتی در این زمینه بوده است که سالیانه مبلغ هنگفتی را در حمایت از پژوهش های علمی از بودجه دولت به خود اختصاص می دهد. علاوه بر این دولت ترکیه در حمایت از پژوهشگران از طریق دیگر مانند اعطا بورسیه های تحصیلی ترکیه وارد عمل شده است . تفاوت بارز بورسیه های تحصیلی کشور ترکیه نسبت به سایر کشورهای اروپایی یا کشورهای آمریکایی عدم تعلق آن به داوطلب قبل از اشتغال به تحصیل در کشور ترکیه می باشد . اگر چه تعدادی از این بورسیه ها تحت شرایط خاصی به پژوهشگران بین المللی و به صورت مقطعی تعلق اعطا می شود . از این رو بورسیه تحصیلی کشور ترکیه یک فرصت ایده آل برای تحصیل رایگان در رشته هایی مانند پزشکی ، دندان پزشکی ، رشته های مهندسی و علوم پایه و بسیاری دیگر از رشته ها می باشد. موسسه آتیه افرینان ایرانیان  در این مقاله به بررسی انواع بورسیه های تحصیلی در ترکیه می پردازد .

انواع بورسیه های تحصیلی در ترکیه به شرح زیر می باشد :

  • بورسیه تحصیلی Research Scholarships ترکیه : این نوع از بورسیه تحصیلی برای دانشجویان دکترا ارائه می شود که از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش داشته و معیارهای زبان آن را برآورده کرده باشند. همچنین این بورسیه به دانشجویان ملیت های مختلف جهان تعلق می گیرد.
  • بورسیه تحصیلی Harran Scholarship Program ترکیه : این بورسیه فقط به دانشجویان ایرانی و چند کشور دیگر در مقطع کارشناسی در رشته های پزشکی، مطالعات اسلامی، زبان و ادبیات ترکی ارائه می شود.
  • بورسیه تحصیلی Turkish Language Program for Public Officials and Academicians : این بورسیه برای مقامات دولتی و اساتید دانشگاه جهت یادگیری زبان ترکی ارائه می شود که به مدت ۸ ماه در مرکز زبان دانشگاه استانبول به منظور شرکت در کنفرانس ها، سمینارها و مذاکرات برگزار می شود.
  • بورسیه تحصیلی İbni Haldun Social Sciences Scholarship ترکیه : این نوع بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته های علوم انسانی، مطالعات اسلامی و ادبیات و زبان ترکی ارائه می شود.
  • بورسیه تحصیلی Ali Kuşçu Science and Technology Scholarship ترکیه : این نوع از بورسیه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از تمامی کشورها برای دانشجویان متقاضی تحصیل در رشته علوم پایه، مهندسی و تکنولوژی ارائه می شود.
  • بورسیه تحصیلی Success Scholarship Program ترکیه : این نوع از بورسیه برای دانشجویانی که در حال تحصیل با هزینه خود در کشور ترکیه می باشند . هرساله معیارهای پذیرش این بورسیه تغییر می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست