شهرهای مهم کشور ارمنستان

 

کشور ارمنستان ، کشوری با تاریخ و فرهنگ کهن است که در منطقه اوراسیا واقع شده است . کشور ارمنستان دارای طبیعیتی زیبا و تاریخی کهن است که قدمت آن را به ۳۵۰۰ سال قبل بر میگرداندمردم این کشور فرهنگی پر بار دارند؛ که همه این جذابیت ها باعث می شود تا  هر ساله تعداد زیادی گردشگر برای بازدید از این سرزمین جالب ، آشنایی با سنت ها و رسوم کهن ، تاریخچه رنگارنگ آن و لذت بردن از چشم اندازهای زیبای آن به این کشور سفر می کنند . آب و هوای کشور ارمنستان به دلیل ساختار کوهستانی ، قاره ای می باشد و این کشور دارای زمستان هایی بسیار سرد و تابستان های بسیار گرم است که وجود نسیم های ملایم کوهستانی این گرما را قابل تحمل می کنند . کشور ارمنستان سرسبز و زیبا در منطقه قفقاز جنوبی در همسایگی ایران ، آذربایجان و گرجستان قرار دارد . پایتخت این کشور ، شهر ایروان که تقریبا یک سوم جمعیت کل کشور را در خود جای داده است . موسسه آتیه آفرینان ایرانیان  در این مقاله قصد داردتا شما را با شهرهای مهم کشور ارمنستان آشنا کند .

شهرهای مهم کشور ارمنستان به شرح زیر است :

  • شهر ایروان در کشور ارمنستان

یکی از شهرهای مهم ارمنستان ، شهر ایروان پایتخت و بزرگ‌ترین شهر جمهوری ارمنستان است و در امتداد رود هرازدان واقع شده ‌است. این شهر مرکز اداری، فرهنگی و صنعتی این کشور است. تاریخ شهر ایروان به سده هشتم پیش از میلاد و پیدایش دژ اربونی در سال ۷۸۲ پیش از میلاد در دورترین نقطه غربی دشت آرارات توسط پادشاه آرگیشتی یکم باز می‌گردد . شهر ایروان توسط یونسکو به عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۲ (میلادی) انتخاب شد. شهر ایروان عضو وابسته به شهرهای اروپا  می باشد .

  • شهر وانادزور در کشور ارمنستان

یکی از شهر های مهم کشور ارمنستان ، شهر وانادزور می باشد که سومین شهر پرجمعیت کشور ارمنستان و مرکز استان لوری در بخش شمالی کشور می باشد و در حدود ۱۲۸ کیلومتر شمال پایتخت ایروان واقع شده ‌است. شهر وانادزور در شمال کشور ارمنستان قرار گرفته ‌است. لازم به ذکر است که این شهر یکی از خوش‌منظره‌ترین شهرهای ارمنستان است.

  • شهر گاوار در کشور ارمنستان

یک شهر در کشور ارمنستان است که در استان گغارکونیک واقع شده ‌است و  مرکز استان گغارکونیک ارمنستان می باشد .شهر گاوار در شیب شرقی کوهستان گِغاما در کنار دریاچه سِوان و در ۹۸ کیلومتری ایرَوان قرار گرفته است .

  • شهر گیومری در کشور ارمنستان

دومین شهر پرجمعیت کشور ارمنستان پس از شهر ایروان و مرکز استان شیراک در شمال غربی کشور می باشد . شهر گیومری در حدود ۱۲۶ کیلومتری شمال ایروان واقع شده‌ است. نام این شهر چندین بار تغییر پیدا کرده است .

  • شهر آرتاشات در کشور ارمنستان

یک شهرک قدیمی در کرانه رود ارس در کشور ارمنستان است که در استان آرارات واقع شده ‌است و مرکز استان آرارات است.

  • شهر اِچمیادزین یا اجمیاتزین ( با نام رسمی واغارشاپات) در کشور ارمنستان

نام یک شهر و همچنین یک مکان مقدس در کشور ارمنستان می باشد و در زمانی که بخشی از ایران بود سه‌کلیسا و اوچ‌کلیسا نامیده می‌ شد . این شهر در استان آرماویر ارمنستان واقع شده، مرکز کلیسایی ارمنیان و مکانی بسیار مقدس برای مردم این کشور است. کل مردم ارامنه در این شهر زندگی می‌کند و کلیسای اچمیادزین که در سال ۴۸۰ ساخته شده در آنجا قرار دارد. واژه اچمیادزین به معنای ظهور تک‌ فرزند (منظور عیسی به ‌عنوان تنها فرزند خدا) است، زیرا به باور مردم، عیسی خود در آنجا از آسمان به زمین فرو آمد تا مکان دلخواهش را برای ساخت کلیسا نشان دهد.

  • شهر هرازدان در کشور ارمنستان

یک  شهر در کشور ارمنستان است که در استان کوتایک واقع شده‌ است و  مرکز استان کوتایْک می باشد . رودخانه‌ای به همین نام از میان شهر می‌گذرد. این شهر تا سال ۱۹۵۹ میلادی آختالا نامیده می‌ شد .

  • شهر آبوویان در کشور ارمنستان

یک شهر در کشور ارمنستان است که در استان کوتایک که ۱۰ کیلومتری شمال شرقی ایروان واقع شده است.این شهر ۱۱ کیلومتر مربع مساحت و ۴۳٬۴۹۵ نفر جمعیت دارد و ۱٬۴۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد .

  • شهر کاپان در کشور ارمنستان

یک شهرک در جنوب‌ غربی کشور ارمنستان و مرکز استان سیونیک می باشد که در ۳۱۶ کیلومتر جنوب پایتخت ایروان واقع شده است. شهرک کاپان در منطقه ‌ای جنگلی و در ریزشگاه دو رودخانه واقع شده است.

  • شهر آرماویر در کشور ارمنستان

شهری در جنوب غربی کشور ارمنستان است که در استان آرماویر واقع شده‌است و مرکز استان آرماویر نیز می‌ باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست