آشنایی با زبان رسمی ترکیه

 

ترکیه یا جمهوری ترکیه کشوری است اوراسیایی و بخش بزرگی از آن در آسیا و بخشی کوچک نیز در جنوب شرقی اروپا قرار دارد. این کشور در قسمت شرقی با کشور های مختلفی مانند ایران ، نخجوان ، ارمنستان و همچنین گرجستان همسایه است البته همسایه های دیگری نیز مانند عراق و سوریه در قسمت جنوب شرقی و همچنین بلغارستان و یونان در قسمت غربی خود نیز دارد. همچنین ترکیه مرز های آبی مختلفی نیز با دریاهای سیاه از غرب ، مدیترانه از جنوب غربی ، دریای مرمره و اژه از غرب دارد. وسعت کلی ترکیه در حدود ۷۸۳ هزار و ۵۶۳ کیلومتر مربع است و از این رو این کشور در رتبه ۳۷ دنیا به لحاظ وسعت قرار می گیرد. جمعیت این کشور در حدود ۸۲ میلیون نفر است که در حدود ۷۵ تا ۸۵ درصد آن سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد نیز علوی هستند. زبان رسمی ترکیه زبان ترکی استانبولی است. در ادامه این مقاله توضیحات بیشتری را در خصوص زبان این کشور به شما ارائه می کنیم.

 

آشنایی با زبان رسمی ترکیه – زبان رسمی ترکیه

 

همانطور که در قسمت قبلی به آن اشاره کردیم زبان بیشتر مردم در ترکیه ترکی استانبولی است ولی در کناراین زبان نیز زبان‌های کردی، ارمنی، زازاها، ترکی آذربایجانی در میان گروه‌های قومی دیگر این کشور استفاده می‌شود. گروه‌های قومی کوچک‌ تری چون لازها، عرب‌ها، گرجی‌ها و چرکس‌ها نیز به تنوع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

یکی دیگر از قوم هایی که در کشور ترکیه زندگی می کنند کرد ها هستند کردهای ترکیه بیشتر در جنوب شرقی و شرق این کشور زندگی می‌کنند معمولا بیشتر افراد این قوم ها در خانه های خود به زبان کردی صحبت می کنند ولی در کنار آن نیز زبان ترکی را به عنوان زبان رسمی ترکیه می آموزند.

ترکی استانبولی یکی از زبان‌های شاخه جنوب غربی یا گروه اوغوز، زبان‌های ترکی است که ۸۸ میلیون نفر در سراسر جهان به عنوان زبان مادری یا دوم با آن سخن می‌گویند. این زبان رایج ‌ترین و پر استفاده ترین زبان از شاخهٔ زبان‌های ترکی می‌باشد. این زبان بیشتر در کشور های ترکیه ، قبرس شمالی و قسمت‌هایی از عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، کوزوو، آلبانی و دیگر قسمت‌های شرقی اروپا مورد استفاده قرار می گیرد. سالانه افراد بسیاری نیز از ترکیه به غرب اروپا و به ویژه آلمان مهاجرت می‌کنند که موجب پخش شدن این گونه زبانی در آن مناطق شده است.

به باور برخی ها ریشهٔ زبان ترکی را در ترکستان چین و همچنین در آسیای مرکزی می توان یافت. با گسترش قلمرو امپراطوری عثمانی این زبان که زبان رسمی آن‌ها بود تغییرات بسیاری را به خود دید. آتاتورک (اولین رئیس‌جمهور ترکیه) در سال ۱۹۲۸ الفبای عثمانی را با الفبای آوایی لاتین جایگزین کرد و کلمات بیشماری که از زبان هایی مانند عربی، فارسی و غیره وارد این زبان شده بودن را حذف کرد.

آشنایی با زبان رسمی ترکیه
آشنایی با زبان رسمی ترکیه

حروف الفبای ترکی استانبولی  ۲۹ حرف دارد که این حروف نیز از زبان لاتین برگرفته شده و با تغییرات جزئی به صورت الفبای ترکی درآمده ‌است. تغییر خط و جایگزینی حروف لاتین به جای حروف عربی با قانون شماره ۱۳۵۳ که در سال ۱۹۲۸ میلادی به تصویب رسید. طبق این مصوبه مقرر گردید که حروف الفبای عربی موجود در این زبان از مجموعه سازمانی الفبا و زبان کشور ترکیه کنار گذاشته شود و به جای آن ۲۹ حرف از حروف لاتین جایگزین شود. بدین طریق سیستم نوشتاری ترکیه از ترکی عثمانی به ترکی لاتین (Latince yazılan türkçe) تغییر یافت. این حروف عبارتند از:

A a, B b, C c, Ç ç, D d, E e, F f, G g, Ğ ğ, H h, I ı, İ i, J j, K k, L l, M m, N n, O o, Ö ö, P p, R r, S s, Ş ş, T t, U u, Ü ü, V v, Y y, Z z

جالب است بدانید که در ترکی استانبولی زمان حال کامل(ماضی نقلی) وجود ندارد و برای این منظور واژگانی به همان گذشته ساده افزوده می‌شود تا معنی ماضی نقلی از آن برداشت بشود.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست