آشنايي با زبان رسمي ارمنستان

 

ارمنستان یا با نام رسمی جمهوری ارمنستان کشوری است که در قفقاز جنوبی واقع شده است و پایتخت آن نیز شهر ایروان می باشد. این کشور با کشور های گرجستان از شمال ، جمهوری آذربایجان از شرق ، ترکیه از غرب ، و جنوب با ایران و نخجوان همسایه است. جمعیت این کشور به ۳ میلیون و ۱۸ هزار و ۸۵۴ نفر می رسد و وسعت آن نیز در حدود ۲۹ هزار و ۸۰۰ کیلومتر است. این کشور همواره یکی از مراکز مهم صنعتی در شوروی سابق محسوب می شده است. این کشور یکی از اولین کشور ها بود که دین مسیحیت را به عنوان دین رسمی خود پذیرفت و کلیسای آن نیز کاملا خودمختار و متفاوت از دیگر کلیسا های دنیاست. زبان رسمی این کشور ارمنی است . در ادامه در خصوص زبان رسمی این کشور توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

 

آشنايي با زبان رسمي ارمنستان – زبان رسمی ارمنستان

 

زبان ارمنی یکی از زبان‌های هندواروپایی است که در منطقه قفقاز و به ویژه در کشور ارمنستان و آرتساخ و سایر کشور هایی که ارمنی ها به آن مهاجرت کرده اند صحبت می شود. مردم ارمنستان تا پایان سده چهارم میلادی از خط سریانی یا یونانی به عنوان خط رسمی خود استفاده می‌کردند و از این رو ادبیات و تاریخ آنان به خط و زبانی غیر ارمنی نوشته می‌شود. پس از رسمی شدن دین مسیح در ارمنستان و مسیحی شدن مردم این کشور  کتاب مقدس این دین به زبان یونانی یا سریانی بود.برای برگزاری مراسم مذهبی در کلیساها نیز از این زبان استفاده می شد. در برخی از کلیساها کتاب مقدس را در هنگام مراسم به زبان ارمنی ترجمه و تفسیر می‌کردند و برای حضار بازگو می‌نمودند. الفبای خط ارمنی اولین بار با تلاش و کوشش یک روحانی ارمنی به نام مسروب ماشتوتس به وجود آمد. این فرد که با زبان‌های یونانی و زبان پارتی و زبان پارسی میانه (در دورهٔ ساسانی) آشنایی کامل توانست که خط ارمنی را به وجود بیاورد.

در گذشته جایگاه زبان ارمنی نامعین بود و به گفتهٔ روبرت آفوکس بزرگ‌ترین اشتباه دانشمندان این بود که برای تعیین جایگاه زبان ارمنی در خانوادهٔ زبان‌ها، فقط به مجموعه واژگان این زبان استناد می‌کردند. نظریهٔ رایجِ آن زمان این بود که زبان ارمنی یکی از زبان‌های ایرانی است.

نظریهٔ ایرانی بودن زبان ارمنی اولین بار در سدهٔ نوزدهم و در اروپا ارائه شد.  دانشمندانی مانند راسموس راسک ، اوگوست اشلایشر (که البته بعدها از این نظریه انصراف داد) و فرانتس بپ اولین بار این نظریه را آن را مطرح کردند و هاینریش هوبشمان دانشمند و زبان‌شناس نامی، در مقاله‌ای به نام «موقعیت زبان ارمنی در میان زبان‌های هندواروپایی» (که در ۱۸۷۷ منتشر شد) این نظریه را تغییر داد.

افرادی که معتقد بودند که شباهت های بسیاری بین واژگان زبان های ارمنی و ایرانی است به این موضوع فکر نکرده بودند که امکان دارد این شباهت در نتیجه وام گیری واژه ها به صورت گرفته باشد و عملاً هیچ‌گونه روشی را برای بررسی این امکان پیشنهاد نکرده‌ بودند. هوبشمان با قراردادن ویژگی‌های بنیادیِ نظام ‌های آواییِ زبان ‌های ایرانی و ارمنی در جدول‌ها توانست روشن کند که واژهٔ مورد نظر ارمنی اصیل یا وام‌ واژه ایرانی است. نتیجه‌گیری نهاییِ هوبشمان ازاین ‌قرار بود که بر خلاف تصور همه زبان ارمنی یک گویش از زبان ایرانی نیست بلکه شاخه ‌ای مستقل از گروه زبان‌های هندواروپایی است. به عبارت دیگر، زبان ارمنی نیز، مانند زبان‌های ایرانی، شاخه‌ای متمایز از یک زبانِ مادر است، و امروزه این نظریه را همهٔ دانشمندانی که در رشتهٔ زبان‌شناسی تطبیقی پژوهش می‌کنند، پذیرفته‌ اند.

آشنايي با زبان رسمي ارمنستان
آشنايي با زبان رسمي ارمنستان

 

زبان ارمنی در کشور های ارمنستان  و همچنین سازمان پیمان امنیت جمعی و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به عنوان یک زبان رسمی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در کشور هایی مانند قبرس ، مجارستان ، عراق ، لهستان ، رومانی ، اوکراین ، گرجستان ، لبنان ، ترکیه ، ایران و همچنین آمریکا نیز به صورت وسیعی توسط ارمنی های مهاجر نیز مورد استفاده قرار دارد. به طور کلی حدس زده می شود که این زبان در دنیا بین ۸ تا ۱۲ میلیون نفر گویشور دارد و بیشتر آن نیز در کشور های شمال شرقی اروپا است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست