آب و هوای کشور قبرس

 

آب و هوای کشور قبرس
آب و هوای کشور قبرس

کشور قبرس جزیره ای است که در میان سه قاره اروپا ، آسیا و آفریقا واقع شده است این جزیره زیبا به لحاظ جغرافیایی به دوقسمت ترک نشین در شمال جزیره و یونانی در جنوب جزیره تقسیم شده است. کشور قبرس یکی از کشور های عضو اتحادیه اروپا است که  تعداد مهاجران و مسافرانی که قبرس را به عنوان مقصد برای خود انتخاب میکنند قابل توجه است . اما قبل از سفر به این کشور زیبا باید اطلاعات خود رادر مورد همه زمینه های آن تکمیل کنید یکی از این زمینه ها آشنایی با آب و هوای کشور قبرس است . لذا در این مقاله موسسه آتیه آفرینان ایرانیان به بررسی آب و هوای قبرس خواهد پرداخت.

آب و هوای کشور قبرس از نظر سلامتی بسیار قابل توجه می باشد چرا که دارای آب و هوای معتدل و مدیترانه ای است که در تمام فصول سال می تواند مکان خوبی برای گذراندن تعطیلات برای گردشگران باشد . کشور قبرس دارای تابستان های گرم ، خشک ، طولانی است که از اواسط ماه می تا اواسط ماه اکتبر ادامه دارد. فصل تابستان به طور کلی خشک می شود. فصل زمستان در کشور قبرس ، کوتاه ، ملایم و گاهی نیز معمولا با بارش باران و برف همراه است و مدت آن نیز از ماه دسامبر تا فوریه می باشد . متوسط تعداد روزهای آفتابی در این کشور زیبا ۳۳۰ روز در سال است . آب و هوای کشور قبرس شمالی ، مدیترانه ای و نیمه خشک می باشد که تابستان های گرم و داغ و زمستان های معتدل از ویژگی های جوی این کشور به حساب می آیند . بیشترین دمای هوا در ماه های جولای و آگوست ممکن است به ۴۰ تا ۴۵ درجه نیز برسد .کمترین دمای فصل زمستان در حدود ۱۵ درجه سلسیوس است .

در نقاط ساحلی کشور قبرس میانگین دمای سالانه ساحل حدود ۲۴ درجه سانتیگراد در طول روز و ۱۴ درجه سانتیگراد در شب است. به طور کلی فصل گرما حدود ۸ ماه طول می کشد. این هوا در ماه آوریل با دمای متوسط ۲۱-۲۳ درجه سانتیگراد در طول روز و دمای ۱۱ تا ۱۳ درجه سانتیگراد در شب است و در ماه نوامبر با دمای متوسط ۲۲ -۲۳ درجه سانتیگراد در طول روز و دمای ۱۲ تا ۱۴ درجه سانتیگراد در شب می باشد . در چهار ماه باقی مانده از سال، درجه حرارت تمایل کمتری دارد، در حالی که گاهی اوقات در طول روز بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد می باشد.  در لیماسول، در ماه های ژانویه و فوریه، دمای متوسط حداکثر ۱۷-۱۸ درجه سانتیگراد در طول روز و ۸-۹ درجه سانتیگراد در شب می باشد . در سایر نقاط ساحلی قبرس، درجه حرارت به طور کلی ۱۶-۱۷ درجه سانتی گراد در طول روز و ۶-۹ درجه سانتیگراد در شب می باشد . در ماه های مارس و دسامبر در لیماسول، میانگین روزانه ۱۹-۲۰ درجه سانتیگراد و شبانه ۱۰ تا ۱۱ درجه سانتیگراد می باشد . سایر نقاط ساحلی در قبرس عموما ۱۷-۱۹ درجه سانتیگراد در طول روز و ۸ تا ۱۱ درجه سانتیگراد در شب است.

اواسط فصل تابستان (ماه های ژوئیه و اوت) معمولا گرم است، با دمای حداکثر ساحلی در حدود ۳۳ درجه سانتیگراد  در طول روز و در حدود ۲۳ درجه سانتیگراد در شب می باشد . در فصل زمستان، قبرس به طور متوسط ۵ تا ۶ ساعت نور خورشید در روز نمایان می شود ، نیمی از ۱۲ تا ۱۳ ساعت در اواسط تابستان تجربه می شود.

آب‌ و هوای قبرس شمالی در فصل های بهار و پاییز گرم و مطبوع است روزهای تابستان قدری گرم تر است و البته زیبایی دریا و یکرنگی آسمان در این روزها دوچندان می شود . برای سفر به قبرس در فصول بهار و پاییز، لباس‌های معمولی خنک مناسب ‌اند. هوای کشور قبرس گرم است و باید مرتب آب نوشید که بهتر است برای آشامیدن آب از بطری های یک لیتری استفاده کرد زیرا آب لوله‌کشی قبرس شمالی برای نوشیدن مناسب نیست، حتی در صورت استفاده از فیلترهای تصفیه ‌کننده خانگی نیز نوشیدن آن توصیه نمی گردد .

بهترین زمان برای سفر به کشور قبرس برای افرادی که گرما را دوست دارند ماه های ژوئن، جولای و اگوست است اگرچه تابش شدید خورشید می تواند چالش بر انگیز باشد. ماه‌های سپتامبر تا ژانویه، اوریل تا می، معتدل تر است و برای گشتن در این کشور و لذت بردن از دوچرخه سواری و گردشگری زمان مناسبی می باشد. فصل اسکی معمولا از اوایل فوریه تا مارس می باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست