آب و هوای کشور ترکیه

آب و هوای کشور ترکیه
آب و هوای کشور ترکیه

کشور ترکیه یکی از کشور های همسایه ایران است که در منطقه اوراسیا واقع شده است از آنجایی که دسترسی آسان و جاذبه های گردشگری متفاوتی در این کشور برای ایرانیان وجود دارد یکی از مهمترین مقاصد گردشگری دنیا برای ایرانیان می باشد . این کشور حتی سالانه میزان شمار زیادی از گردشگران از سراسر دنیا می باشد لذا شرایط آب و هوایی ترکیه نقش زیادی در زمان ازدحام گردشگران خواهد داشت . هر ناحیه از این کشور دارای شرایط به خصوص و متفاوتی می باشد و در تمام طول سال از گردشگر خالی نخواهد بود. موسسه آتیه افرینان ایرانیان به عنوان گروهی متخصص و کارآمد به شما توصیه میکند قبل از هر سفر اطلاعات خود رادر زمینه موارد مختلف مربوط به آن کشور افزایش دهید ؛ یکی از این موارد آب و هوای آن کشور است . پس اگر قصد سفر به کشور ترکیه را دارید دراین مقاله باما همرا باشید تا با آب و هوای کشور ترکیه آشنا شوید.

آب و هوای ترکیه به دلیل جغرافیایی این کشور بسیار متفاوت می باشد و نمی توان یک الگوی آب و هوای ثابتی برای این کشور تعیین کرد . آب و هوای کشور ترکیه دارای تنوع عجیب از آب و هوای مدیترانه ای تا آب و هوای قاره ای می باشد . مناطق شمالی کشور ترکیه، آب و هوای اقیانوسی دارد در حالی که مناطق جنوب دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای است . آب و هوای حاکم در مناطق داخلی نسبتا خشک و قاره ای می باشد . بنابراین فرد می تواند در یک روز در ترکیه ، چهار فصل را تجربه کند . به طور کلی کشور ترکیه دارای چهار منطقه آب و هوایی می باشد که عبارتند از :

  • سواحل جنوب و سواحل غرب با آب و هوایی مدیترانه ای
  • بخش های شرق و شمال شرقی ترکیه با آب وهوایی کوهستانی و دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد با احتمال بارش برف
  • بخش های مرکزی فلات آناتولی با آب وهوای نسبتا خشک قاره ای و دارای زمستان هایی بسیار سرد
  • سواحل دریای سیاه با تابستان هایی گرم و زمستان هایی معتدل و مرطوب

آب و هوای متنوعی که در شهر های مختلف کشور ترکیه دیده میشود بسیار جالب است که در زیر به شرح آن میپردازیم :

فصل تابستان در استانبول ترکیه از ژوئن آغاز می شود و تا سپتامبر ادامه دارد و این ماه ها گرم ترین ماه های سال هستند. بالاترین درجه حرارت ثبت شده این شهر ۳۷ درجه سانتی گراد بوده است. میانگین درجه حرارت هوا در فصل تابستان ۲۸ سانتی گراد است. ماه های فصل تابستان خشک ترین ماه های سال می باشند . فصل زمستان در شهر استانبول دیر شروع می شود و اواسط دسامبر هوا شروع به خنک شدن می کند. در ماه دسامبر حداقل درجه حرارت هوا به ۵ درجه سانتی گراد و حداکثر درجه حرارت هوا به ۱۱ درجه سانتی گراد می رسد . ماه های ژانویه و فوریه سردترین ماه ها هستند و درجه حرارت هوا تا ۲ درجه سانتی گراد کاهش پیدا می کند. ماه مارس نیز شرایطی مشابه به ماه دسامبر دارد و زمستان های کشور ترکیه معمولا آب و هوایی مرطوب دارد. در سمت جنوب ترکیه و شهر های ازمیر و بورسا ، شرایط آب و هوایی متفاوت می شود. این مناطق نسبت به سواحل دریای سیاه زمستان های گرمتری دارند. به عنوان مثال درجه حرارت هوا در اواسط تابستان در شهر بورسا تا ۴۰ درجه سانتی گراد می رسد. در شهر ازمیر با توجه به نزدیکی به دریای سیاه و دریای مرمره شرایط آب و هوایی متفاوت می باشد . وقتی به نواحی ساحلی نزدیک تر می شویم شرایط آب و هوایی کمی معتدل تر می شود. شهرهایی که در نزدیکی سواحل هستند معمولا در تابستان از نسیم خنکی که از سمت دریا می وزد لذت می برند اما ازمیر این ویژگی را ندارد و آب و هوایی مرطوب دارد. بهترین زمان برای سفر به کشور ترکیه دو فصل بهار و پاییز می باشد که در این فصل ها هوا نه زیاد گرم و نه زیاد سرد است.

اگر فردی در فصل تابستان به ترکیه سفر کند باید یک لباس نخی نازک به همراه کلاه لبه دار بپوشد، در بعضی از شهرهای ترکیه در این روزها درجه حرارت بسیار داغ می‌ شود. در فصل زمستان بهتر است لباس ‌های ضخیم و ضد آب پوشید. کفش و تجهیزات مناسب برای افرادی که می‌خواهند در مناطق کوهستانی کوهپیمایی کنند نیز لازم و ضروری می باشد .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست