آب و هوای کشور ارمنستان

کشور ارمنستان یکی از کشور ها قاره آسیا با تاریخی کهن و فرهنگی غنی است که در منطقه قفقاز و در همسایگی شمالی ایران واقع می باشد. از آنجایی که این کشور دارای اقتصادی با ثبات ، جاذبه های گردشگری فراوان و آزادی های فردی و اجتماعی و همچنین مردمی خونگرم با فرهنگی بسیار نزدیک به فرهنگ ایران می باشد ، مورد توجه بسیاری از گردشگران ایرانی برای سفر و یا مهاجرت قرار گرفته است. اما موسسه آتیه افرینان ایرانیان به عنوان گروهی متخصص و کارآمد به شما توصیه میکند قبل از هر سفر اطلاعات خود رادر زمینه موارد مختلف مربوط به آن کشور افزایش دهید ؛ یکی از این موارد آب و هوای آن کشور است . پس اگر قصد سفر به کشور ارمنستان را دارید دراین مقاله باما همرا باشید تا با آب و هوای کشور کانادا آشنا شوید.

کشور ارمنستان با توجه به قرار گرفتن شمال منطقه معتدل و ویژگی های خاص اقلیمی ارمنستان و پایین بودن میزان بارندگی در این کشور ، دارای آب و هوای خشک و قاره ای می باشد . کشور ارمنستان در ناحیه نیمه گرمسیری در میان گودال های مرکزی کوه های کوچک قفقاز واقع شده است لذا آب و هوای این کشور بسیار متفاوت است . هوای کشور ارمنستان ملایم است . در فصل تابستان از مناطق جنوبی (فلات ایران) توده هوای گرمی که از منطقه گرمسیری می وزد و به فلات ارمنستان می رسد . هوای ارمنستان در فصل زمستان به شدت سرد می شود و فشار جو افزایش پیدا می کند . اغلب آسمان کشور ارمنستان آفتابی است و میزان بارندگی در ارتفاعات به ویژه در ۲۰۰۰ و ۲۱۰۰ متری بیشتر می شود . لازم به ذکر است که دمای هوای کشور ارمنستان به شدت تابع فصول سال می باشد . به عبارتی تغییرات آب و هوا در ارمنستان بسیار زیاد و قابل ملاحظه است ، فصل زمستان چندان سرد نیست و متوسط درجه حرارت در این فصل در مناطق دشت ۵- درجه سانتی گراد می باشد . در مناطق کوهستانی متوسط درجه حرارت به ۱۲- درجه سانتی گراد نیز کاهش می یابد .

میزان متوسط بارندگی در کشور ارمنستان ۵۵۰ میلی‌ متر می باشد که در بهار و اوایل تابستان به حداکثر و در نیمه دوم تابستان و نیز زمستان به حداقل می ‌رسد. متوسط روزهای آفتاب ارمنستان در سال ۲۷۰۰ ساعت تخمین زده اند . بیش از ۹۰ درصد این کشور در ارتفاع ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد که  ویژگی های آب و هوا ارمنستان را تشکیل می دهد. بنابراین، میانگین دمای هوا در ارمنستان، همانند سایر کشورهای کوهستانی، در هر ۲۰۰ متر از صعود به یک درجه کاهش می یابد.

میانگین دما در نواحی مختلف کشور ارمنستان به شرح زیر می باشد :

  • در دشت آرارات ، متوسط دما در ماه ژوئیه دمای ۲۵+ تا ۲۷+ درجه سانتی گراد و حداکثر آن ۴۲+ درجه سانتی گراد و در ماه ژانویه دمای متوسط هوا ۵- تا ۷- و حداقل آن ۳۰- درجه سانتی گراد است
  • در مناطق کوهستانی میانه از جمله دریاچه سوان : میانگین دمای هوا در تابستان ۱۸+ تا ۲۰+ و در زمستان ۸- تا ۱۲- می باشد و اطراف دریاچه آرپا : دمای هوا به ۴۶- نیز رسیده است
  • در جلگه آرارات ۲۵۰ روز از سال دما به صفر درجه نمی‌رسد.
  • در کوه ها دمای متوسط در فصل تابستان بین ۱۰ تا ۲۲ درجه سانتیگراد و در فصل زمستان دما بین ۲- تا ۱۴- درجه سانتی گراد است.
  • تنها در قسمت جنوبی ارمنستان (منطقه مگی) ، آب و هوای نیمه گرمسیری مشاهده می شود.

به طور کلی وضعیت ماه های سال در کشور ارمنستان به صورت زیر است :

  • خشک ترین ماه سال، ماه اوت می باشد .
  • در ماه های مه، ژوئن، سپتامبر و اکتبر، آب و هوای خوب با دمای متوسط خوبی دارند.
  • به طور متوسط، جالب ترین ماه ، ماه ژانویه می باشد .
  • ماه می ، مرطوب ترین ماه سال می باشد و افرادی که باران را دوست ندارند ، در این ماه به کشور ارمنستان سفر نکنند .
  • به طور متوسط ماه ها ژوئن، ژوئیه و اوت ، گرمترین ماه های سال هستند.

بهترین زمان برای سفر به ارمنستان ، فصل پاییز و اواسط بهار می باشد که با آب و هوای ملایم و آفتابی، رنگ های روشن منظره ها و فراوانی میوه های پاییز همراه است . به عبارتی ماه‌ های می تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر بهترین زمان برای دیدن این کشور زیبا می باشد دقیقا زمانی که هوا گرم است اما این میزان گرما و خشکی هوا متعادل است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست