منو

مشاوره رایگان

بورسیه تحصیلی

نیکوزیا(لفکوشا)

نامگذاری نیکوزیا مربوط به حدود 2250 سال پیش زمان بوجود آمدن شهر لدرا می باشد که پس از آن به لفکوتن لدرن تغییر نام یافت. در زمان امپراطوری رومی ها دوباره به لفکون یعنی باغ درختان صنوبر تغییر یافت. چرا که درختان صنوبر بسیاری در جوار رود پدیوس رشد کرده بودند بنابراین این نام کاملا برای این منطقه مناسب بود.

از قرن هفتم میلادی نیکوزیا پایتخت بود(جز در زمان حکومت ونیزی ها و به خاطر حمله اعراب و نا امن کردن منطقه در آن دوره). ساختار دفاعی قوی و عظیم که بوسیله ونیزی ها در سال 1570 میلادی بنا شده موجب شده تا این شهر تا مایل ها توسط 3 دیوار و 11 برج و 3 دروازه احاطه شود. در میان این دیوارها بقایای تاریخی و باستانی مربوط به قرون وسطی و دوره های بعد از قرون وسطی به چشم می¬خورد.

در فضای بیرونی اما هیچ اثری از وجود قرون وسطی و یا اشیاءی که در آن زمان در ساختمان ها برای امور مختلف برای حفاظت از دیوارها استفاده می¬شد یافت نمی¬شود.

در زمان امپراطوری عثمانی در قرن نوزدهم میلادی " لوییز " دوک بزرگ اتریش درباره نیکوزیا چنین نوشت :

"نیکوزیا به معنای واقعی به دو قسمت تقسیم نشده بلکه تنها جداسازی که مشاهده می¬شود گوناگونی در جمعیت است. مثلا ترک ها در نزدیکی مسجد تهتا کیل یعنی بخشی از دروازه اصلی شهر رابرای زندگی انتخاب کردند(بین دروازه های گیرنه و پافوس). یونانی ها در بخش میانی کلیسا و ایاصوفیه سکنی گزیدند اما همواره با جمعیت ترک ها میان دروازه گیرنه و فاماگوستا زندگی می¬کردند. ارمنی هاهم با ترک ها در سراسر جزیره مخلوط شده اند.

*خانه های افسانه ای نیکوزیای باستان

جمعیت کنونی جزیره قبرس حدودا به 150000 نفر می¬رسد و به دو بخش ترک و یونانی تقسیم می¬شود که به محدوده خط سبز معروف است که از شرق به غرب(محور شرق-غرب) امتداد دارد. در نیکوزیای باستان نمونه های بسیاری از معماری عثمانی و گوتیک نظیر مسجد سلیمیه –بدستان(بازار)-مسجد احمت عرب و کاروانسرای جامع تنها چندین نمونه از این بناها به شمار می آیند. در سال های اخیر اقدامات زیادی برای نوسازی و مرمت این گونه آثار صورت گرفته است. کمیته اروپا-سازمان برنامه ریزی توسعه ملل متحد و اداره خدمات سازمان ملل مشتاقانه اقدام به بازسازی بسیاری از بناهای دوره قرون وسطی و باستانی کرده اند. برخی از این مکان ها عبارتند از : بدستان- محله سمن باغچه-بندابولیه( بازار سبزی)و محله سلیمیه.

* خط مرزی نیکوزیای شمالی و جنوبی

در حال حاضر تنها دو مرز اصلی نیکوزیا را به دو قسمت تقسیم می¬کند:

کاخ لدرا مرکز شهر نیکوزیا که برای افراد پیاده در نظر گرفته شده و متهان(محله آیسو) که مخصوص وسایل نقلیه است. به علاوه به همراه داشتن کارت شناسایی و یا گذرنامه در بخش های مرزی الزامیست. اگر گذرنامه اروپایی و یا ویزای قبرس را دارید باید مدارک خود را به بخش مشترک قبرس -ترکیه ارائه دهید و در برگه مخصوص ویزا مشخصات خود مانند نام-شماره پاسپورت و ملیت را وارد نمایید تا اجازه عبور از مرز را داشته باشید.

گیرنه(Kyrenia)

شهر گیرنه یا کایرنیا با قدمت 6000 ساله اش در شمال جزیره قبرس واقع شده است. این شهر یکی از منحصربه فردترین تمدن های ساحلی می¬باشد که با  دریای آرام و آب و هوای معتدلش به عنوان شهر مدیترانه ای ایده آلی به شمار می آید. به علاوه از شمال بوسیله دریا واز جنوب با کوه¬های سرسبز بسپارمارک احاطه شده که یکی از باشکوه ترین مناظر جزیره قبرس در این منطقه ایجاد شده است.
جذابیت گیرنه و بندر کوچکش با قایق¬های بادی و ماهی گیری بسیار شکل  قاب قصرصلیبی شکل عظیم الجثه  بسیار زیبایی به خود گرفته است . به علاوه  با داشتن کوه¬های ناهموار درقسمت پشت منظره و دریای آرام و درخشان روبرو فضایی رویایی و مملو از آرامش به ارمغان آورده است.
گیرنه شهر بسیار راحتی برای گردش در هر ساعت از روز است ، -خرید کردن و بازدید از کافه های محلی حتی در آخرین ساعات صبح –گردش و پیاده روی در کوچه های سنگ فرش و باریک پشت بندردرهنگام بعد از ظهرودر شب دویدن  وتفریح در کنار دیواری از دریا لطف بسیاری دارد.
این بندر زیبا بوسیله قلعه مجلل گیرنه احاطه شده که امروزه تبدیل به موزه ای از کشتی هایی شده است که در زمان باستان به قعر دریا رفته اند . در چشم انداز ورودی بندر قلعه کایرنیا به چشم میخورد. این قلعه به زمان رومی ها برمی¬گردد، نوع بافت ساختمان ها و ترکیبی از سبک رومی از قرن های گذشته حاکی از حضور رومی هاست. به ترتیب با روی کار آمدن لوزیگنان ها و ونتیان ها در این قلعه سکنی کردند اما اکنون مامن قدیمی ترین کشتی ها به شمار می¬رود.
با غروب خورشید بندر گیرنه فعالیت¬های تازه ای از سر می¬گیرد. کافه ها و مغازه های نوشیدنی محلی شروع به کسب و کار شبانه می¬کنند. پارچه های کتانی و گلهای زیباو رنگارنگ گلدانها مهمانان را به آغاز شبی دلپذیر با نوشیدنی و آرامش و نسیم ملایم ساحل دعوت می¬کند.
دقیقا چند دقیقه از گیرنه دور میشویم و به قلعه افسانه ای  سنت هیلاریون می¬رسیم. قلعه ای که بنا به گفته بسیاری والت دیزنی قصه زیبای خفته را با الهام از این قصر ساخته است.  قلعه زیبایی که در دوران جنگهای صلیبی ساخته شد و شاهد شجاعت مردم گیرنه در آن دوران بوده است.
روستای جادویی بلا پایس با چشم انداز بسیار زیبای کلیسای تاریخی محیطی امن و آرام برای شروع یک روز خوب برای شما مهیا کرده است.

کلیسای بلاپایس
زیبایی بلاپایس افسانه ای است. در قلب کوه واقع شده و با گیرنه تنها چند دقیقه فاصله دارد. بنایی متعلق به قرن چهاردهم میلادی با موقعیتی بی نظیر و محیطی که تنها آرامش را می¬طلبد.
بنا به گفته مورخان زمانی که لارنس دورل نویسنده انگلیسی کلبه کوچکی در بلاپایس خریداری کرد به دلیل انتخاب چنین مکان زیبایی مورد انتقاد قرار گرفت.

 

  

برای مشاوره و ارزیابی رایگان هم اکنون با ما تماس بگیرید

شماره تماس:22226777-10خط                      مشاور همراه:09306972727

 
 
 
 
 

کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه آتیه آفرینان می باشد.